Hlavní obsah

Ovce Dolly byla utracena

Život první tvora na světě vytvořeného technikou klonování ukončili jeho ošetřovatelé v důsledku plicní infekce, oznámil to v pátek Roslinův ústav v Edinburghu.. "Rozhodnutí o ukončení života šestileté Dolly bylo učiněno poté, co ji prohlédl veterinář a potvrdil plicní chorobu," říká se v prohlášení institutu.

Ovce Dolly byla utracena

Když Skotský výzkumný ústav 23. února 1997 potvrdil vytvoření prvního úspěšného klonu, vzbudilo to světovou senzaci. Už v roce 1999 ale vědci zjistili, že buňky v Dollyně těle neodpovídají jejímu věku, ale vykazují vlastnosti mnohem staršího kusu.

Buňky pro vytvoření Dolly byly vzaty z šestileté ovce. Vědci pak sledovali příčinnou souvislost mezi neobvyklým stárnutím buněk v naklonovaném zvířeti a tím z jak starého kusu byly vzaty buňky pro klon. Další výzkum přinesl nové nepříjemné překvapení. Klonované kusy vykazovaly různé fyzické anomálie, sníženou odolnost a mnohé uhynuly nedlouho po narození.Loni se přišlo na to, že ovce trpí i artritidou.

Profesor Ian Wilmut, vedoucí týmu, který klonovanou ovci přivedl na svět ale připomněl, že přesto dala šest zdravých jehňat. Doktor Harry Griffin z Roslinova ústavu ujistil, že Dolly mohla žít 11 až 12 let nebýt plicní infekce, kterou se zřejmě nakazila od jiných ovcí. "Víc podrobností ukáže až pitva," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků