Hlavní obsah

Oteplování planety bude horší, než badatelé dosud odhadovali

Planeta Země se otepluje daleko rychlejším tempem, než vědci dosud předpokládali, a zničující dopad na životní prostředí se proto dostaví mnohem dřív. Tvrdí to významný americký klimatolog Chris Field.

Oteplování planety bude horší, než badatelé dosud odhadovali

„Aktuální dráha klimatických změn je vážnější, než jakákoli dosavadní odhad,“ citovala ho americká televize ITC.

Současná situace podle Fielda převyšuje poslední prognózu Mezivládního panel pro změny klimatu (IPCC), která podle něj podcenila výkon indických a čínských uhelných elektráren, které mají obrovský nárůst zplodin na svědomí.

Sám Field, působící na Stanfordově univerzitě a Carnegieho vědeckém institutu, je rovněž členem IPCC.

Objem skleníkových plynů vzrostl v letech 2000-07 daleko rychleji, než se očekávalo. Důsledkem toho teploty dále porostou a budou vysychat deštné pralesy a tát led v Arktidě. „Panuje skutečné riziko, že člověkem způsobená změna klimatu urychlí uvolňování oxidu uhličitého z ekosystémů lesů a tunder, které jsou po tisíciletí zásobárnou velkého množství uhlíku,“ varoval Field.

„Následky toho, co můžeme pozorovat, daleko přesahuje cokoli, o čem jsme vážně uvažovali,“ dodal vědec.

Na poplach bijí i klimatologové v Británii. Podle jejich poslední studie se svět ocitne na pokraji katastrofy, pokud emise skleníkových plynů porostou dosavadním tempem ještě 40 let. Do roku 2050 lze prý čekat vyhynutí nebo pokles stavu mnoha druhů ryb a jejich přesuny do severnějších vod, což bude mít obrovské důsledky pro rybolov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků