Hlavní obsah
Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek (vpravo) při jednání slovenské vlády. Foto: ČTK

Od pondělí mohou Slováci kupovat auta se slevou až 2000 euro

Pokud si majitel nechá na Slovensku sešrotovat vůz starší deseti let, dostane od pondělí slevu na nákup nového automobilu ve výši 1000 až 2000 euro. Jak upozornil ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek výše slevy závisí na vůli prodejce. Stát totiž nabízí šrotovné ve výši 1000 euro, ale v případě, že prodejce nabídne slevu 500 euro, stát přihodí dalších 500 euro a šrotovné tak může dosáhnout až 2000 euro.

Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek (vpravo) při jednání slovenské vlády. Foto: ČTK
Od pondělí mohou Slováci kupovat auta se slevou až 2000 euro

Šrotovné se bude vztahovat na nákup osobních automobilů s cenou do 25 000 eur včetně DPH. Stát na šrotovné vyčlenil 33 milionů eur, ale premiér Robert Fico připustil, že pokud se systém osvědčí, vláda tuto částka navýší.

Za sešrotování staršího automobilu tak mohou Slováci získat až 2000 euro, což v případě levnějších modelů představuje slevu až 29 procent. "Mělo by to fungovat. Vsadili jsme na soutěživost prodejců automobilů," uvedl Jahnátek. Slevu 500 euro je připravena nabídnout zákazníkům například Škoda Auto Slovakia a Peugeot Slovakia.

Vláda premiéra Roberta Fica původně zvažovala, že maximální cenu auta určí na 15000 euro. Částka byla zvýšena, aby šrotovné pomohlo automobilkám Volkswagen, Kia Motors a PSA Peugeot Citroen, které produkují automobily také na Slovensku. Šrotovné ve vyplatí pouze v případě likvidace vozů starších deseti let, které byly na Slovensku zaregistrované do 31. prosince 2008, aby nedocházelo ke spekulacím se starými vozidly.

"Občan odevzdá vozidlo na sešrotování, vydají mu o tom doklad. Vozidlo se následně vyřadí z evidence. Občan přijde k prodejci automobilů, který mu vystaví fakturu se slevou. Prodejce si pak uplatní šrotovné na ministerstvu hospodářství," dodal Jahnátek.

Pro podporu prodeje automobilů už zavedlo šrotovné například Německo, Francie a Rakousko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků