Hlavní obsah
Most v Gíze Foto: Profimedia.cz

Nevídaný poprask v Gíze. Nový most roste mezi domy na dosah od balkonů

Obyvatelé egyptské Gízy jsou rozhořčeni kvůli stavbě mostu, který vede na některých místech v těsné blízkosti balkonů obytných domů. Uživatelé sociálních sítí zveřejnili snímky stavby dotýkající se činžáků a jeden z obyvatelů řekl, že bude moci řidiče projíždějících aut pozvat na lodžii na čaj.

Most v Gíze Foto: Profimedia.cz
Nevídaný poprask v Gíze. Nový most roste mezi domy na dosah od balkonů

Snímky, které se objevily tento týden, jsou z gízské části Al-Umráníja. Stavba má být dokončena letos a je součástí projektu Osa krále Salmána, nazvaného podle krále Saúdské Arábie, s níž má Egypt rozsáhlé kontakty.

Šéf egyptské agentury pro obnovu, generál Mahmúd Nasar, v rozhovoru s televizí MBC Egypt řekl, že domy v blízkosti stavby budou strženy a pokud byly postaveny s povolením, dostanou obyvatelé náhradu. Podle něj dokončení projektu nic nebrání.

Stavba mostu v Gíze

Foto: Profimedia.cz

„Ta stavba nás připravila o slunce a o vzduch. Mezi tím mostem a balkonem není vůbec prostor, jsme naprosto uvězněni,” řekl jeden z obyvatelů domu v blízkosti Hani Sabhí. „Mám povolení tady bydlet od městské části Al-Umráníja, dodávají nám vodu a elektřinu. Každý byt má vlastní nájemní smlouvu,” dodal.

„Když projíždí auto, mohu řidiče pozvat na čaj na balkon... já, který jsem se přistěhoval kvůli lepšímu vzduchu,” citovala agentura AFP dalšího obyvatele, který si nepřál být jmenován.

Stavba mostu v Gíze

Foto: Profimedia.cz

Ministr dopravy Kámil Vazír projekt hájil s tím, že jde o stavbu mimořádné důležitosti. „Nemůžeme obětovat zájem celé provincie kvůli jednomu nebo dvěma domům,” řekl.

Silnice má spojit severní a jižní část provincie Gíza a podle Vazíra ji denně použije až 750 000 aut. Vazír také řekl, že byla sestavena ministerská komise, která má najít pro poškozené náhradní byty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků