Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Nejzdravější na světě jsou Španělé a Italové, Češi jsou 29.

Možná na té španělské a italské kuchyni přece jen něco je – obě země se zařadily na čelo žebříčku nejzdravějších států světa, který sestavuje každé dva roky agentura Bloomberg. V roce 2017 byla Itálie první, teď ji ale přeskočila další středomořská země – Španělsko. To bylo přitom předloni až šesté.

Foto: Profimedia.cz
Nejzdravější na světě jsou Španělé a Italové, Češi jsou 29.

Nyní ale tamní obyvatelé mohou počítat s nejvyšší dlouhověkostí, která se prý do roku 2040 ještě prodlouží v průměru až na šestaosmdesát let.

V první desítce letos podle Bloombergu bodovaly i další evropské země. Island skončil třetí, Švýcarsko páté, Švédsko šesté a Norsko deváté. Z asijských zemí je na tom nejlépe Japonsko, které si polepšilo až na čtvrté místo a vytlačilo odtamtud Singapur. Desítku nejlepších doplnily ještě Austrálie a Izrael na sedmém, respektive desátém místě.

Česko nejlepší z bývalých satelitů

Česko skončilo devětadvacáté za Řeckem, Maltou a Belgií. Slovinsko bylo čtyřiadvacáté, ze zemí bývalého východního bloku je ovšem ČR zdaleka nejúspěšnější: Polsko se umístilo na 40. příčce, Slovensko 45. a Maďarsko až 48. Nejblíže nám je na 32. místě Estonsko.

Deset nejzdravějších národů
1Španělsko
2Itálie
3Island
4Japonsko
5Švýcarsko
6Švédsko
7Austrálie
8Singapur
9Norsko
10Izrael
23
Německo
29 Česká republika
40
Polsko
45
Slovensko
48
Maďarsko

Index Bloombergu sleduje 169 zemí světa, u nichž vyhodnocuje údaje poskytnuté Světovou zdravotnickou organizací, Světovou bankou a Úřadem OSN pro populaci.

Data jsou sledována podle několika kategorií. Zaprvé jsou to zdravotní rizika, tedy počet kuřáků, lidí s nadváhou a vysokým krevním tlakem. Dále se vyhodnocuje dostupnost pitné vody, průměrná délka života, rozsah podvýživy a příčiny úmrtí. Statistikové se ale snaží zapracovat i údaje o sportovním vyžití populace, kvalitě zdravotnictví a typu stravy.

V tomto ohledu je příznačné, že se na vrcholu umístily dva středomořské státy, protože tamní strava je považována za jednu z nejzdravějších na zeměkouli. „Tamní strava je bohatá na panenský olivový olej a zásadně snižuje počet kardiovaskulárních onemocnění,“ potvrzuje studie lékařské fakulty univerzity v Navarře.

Experti si také všimli vysokého počtu rodinných lékařů ve Španělsku a skvělé prevence mezi dětmi, dospělými i seniory. V uplynulé dekádě klesala v zemi úmrtnost na kardiovaskulární nemoci i rakovinu.

Kuba si vede lépe než USA

Co se Ameriky týče, nejlépe na 16. místě „bodovala“ Kanada, která výrazně předběhla pětatřicáté USA a třiapadesáté Mexiko. Spojené státy se propadly zejména kvůli vysoké úmrtnosti narkomanů a rostoucímu počtu sebevražd.
Kuba předstihla o pět příček USA a dostala se zdaleka nejvýše ze zemí, které podle údajů Světové banky nepatří mezi „vysokopříjmové“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků