Hlavní obsah
Zamrzlá ruská loď Foto: Anatolii Stepanov , Reuters

Na Sibiři je mínus 57 stupňů, mráz si vyžádal stovky mrtvých

Rozsáhlé regiony v centrální a severní části Sibiře v těchto dnech prožívají nejtvrdší zimu za poslední půlstoletí. Teploty kolem mínus padesáti stupňů podle ruských médií nejsou výjimkou. Meteorologové varují motoristy před delšími cestami, protože v řídce osídlených oblastech může trvat hodiny, než dorazí potřebná pomoc. Počty umrzlých už zdravotníci počítají na stovky.

Zamrzlá ruská loď Foto: Anatolii Stepanov , Reuters
Na Sibiři je mínus 57 stupňů, mráz si vyžádal stovky mrtvých

Největší mráz zasáhl Republiku Sacha (Jakutsko) na severovýchodní Sibiři, kde zaznamenali teploty kolem 57 stupňů pod nulou. Ve městě Anadyru obchody otevírají jen na pár hodin denně a podniky zaměstnance vozí domů služebními vozy, aby cestou neumrzli. I policisté radí motoristům, aby při cestách za nákupy nechávali motory spuštěné - v opačném případě už by je nemuseli nastartovat.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Na Sibiři je taková zima, že se vařící voda před očima mění v mlhu

Video: Reuters

Nezvykle nízké teploty jsou i na jižním okraji Sibiře. V Altajském kraji naměřili mínus 25 stupňů a děti dostaly mimořádné prázdniny. Tuvská republika na hranicích s Mongolskem vyhlásila stav ohrožení, armáda tam čistí silnice a opravuje popadané sloupy elektrického vedení. Teploty klesající v noci pod dvacítku hlásí i Moskva.

Zprávy o počtech obětí nezvykle chladného počasí se různí, ale mrtvých je za poslední dva týdny už hodně přes 200. Mnoho obětí je mezi bezdomovci, kteří se snaží zahřát vodkou a umrznou ve spánku. Nemálo lidských životů má na svědomí i oxid uhelnatý unikající z netěsnících kouřovodů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků