Hlavní obsah
 

Na jihu Itálie vybuchly v jeden den sopky Etna a Stromboli

Italské sopky Etna a Stromboli se téměř současně probudily k životu. Lávová fontána na sicilském vulkánu dosahovala ve středečních ranních hodinách výšky až 500 metrů. Severněji položená Stromboli chrlí do okolí žhavou horninu. Ani jeden z výbuchů nezpůsobil zranění lidí nebo škody na majetku, uvedla agentura DPA.

 
Na jihu Itálie vybuchly v jeden den sopky Etna a Stromboli

Na záběrech Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV) je vidět, jak z jihovýchodní strany kráteru více než 3300 metrů vysoké Etny stoupá hustý mrak z dýmu a popela. Proudy lávy zatím dosahují nadmořské výšky 2800 metrů.

Soptit začala ve středu po poledni také Stromboli, která patří mezi nejaktivnější sopky na světě. Láva podle INGV dotekla až na pobřeží stejnojmenného ostrova v Tyrhénském moři.

Probudila se také Stromboli

Foto: Eolie Savadori, Reuters

Oba vulkány vybuchují v poslední době opakovaně, Etna naposledy v polovině února. Kvůli hustému kouři, který stoupal do výše až jednoho kilometru, muselo být dočasně uzavřeno místní letiště v Katánii. Při silné erupci sopečného ostrova Stromboli v červenci 2019 zahynul 35letý výletník ze Sicílie.

Etna se probudila ve středu

Foto: Etna Walk, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků