Hlavní obsah

Na Hradě poprvé přísahali čeští profesionální vojáci

Na Pražském hradě v pátek poprvé v historii nepřísahali vojáci základní služby, kteří na vojnu museli, ale profesionálové. Slavnostní slib složilo v den 87. výročí založení samostatného Československa 280 studentů prvního ročníku Univerzity obrany. Dvacet procent z nich jsou ženy.

Na Hradě poprvé přísahali čeští profesionální vojáci

"Byla mi sice hrozná zima, ale jsem strašně ráda, je to pro nás velká pocta. Těšila jsem se na tento okamžik dlouho a užila si ho. Když hraje hymna, tak je to úžasný pocit," řekla krátce po přísaze devatenáctiletá Vendulka Čapková, která se v armádě chystá na kariéru vojenské lékařky.

Armáda je jistota

"Je to hrozně zajímavá práce, mnohem víc než v civilu. Láká mě i zkušenost dostat se do zahraničí na nějakou misi. Navíc je zde finanční zajištění a jistota zaměstnání až do 40 let," dodala.

"Je to pocta zejména v těchto prostorách Hradu a jsme na dceru hrdí. Je určitým způsobem nástupcem mužů v naší rodině, kteří byli vojáky z povolání. Byl to její vlastní zájem, chce být lékařkou," uvedl Josef Panáček, který se přišel i s manželkou podívat na přísahu jejich sedmadvacetileté dcery.

"Když na tomto místě v květnu 2004 skládali přísahu poslední vojáci základní služby, řekl jsem jim, že jejich přísaha je výjimečná. Dnes po téměř půldruhém roce to mohu říci znovu," řekl v proslovu k vojákům prezident Václav Klaus. Doplnil, že dnešní akt je naplněním první etapy profesionalizace české armády, která se stala profesionální 1. ledna letošního roku. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků