Hlavní obsah
Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk. Foto: Bobby Yip, Reuters

Musk si v kauze pomluvy jeskyňáře najal podvodníka

Podnikatel Elon Musk (48) si jako vyšetřovatele, který měl pro něj nalézt důkazy v kauze pomluvy britského jeskyňáře, najal odsouzeného podvodníka.

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk. Foto: Bobby Yip, Reuters
Musk si v kauze pomluvy jeskyňáře najal podvodníka

Muži, jehož minulost si patrně neprověřil, zaplatil Musk přes 50 tisíc dolarů (1,2 milionu Kč). Speleologa, jenž se loni podílel na záchraně 12 mladých fotbalistů a jejich trenéra z jeskyně v Thajsku, Musk označil za pedofila poté, co odmítl nabízenou miniponorku. Jeskyňář pak Muska zažaloval.

Brit James Howard-Higgins (47), Muskovi e-mailem nabídl, že „najde špínu“ na jeskyňáře Vernona Unswortha (64). Představil se jako veterán speciálních jednotek, ačkoli ve skutečnosti byl odsouzen za okradení obchodních partnerů o 426 tisíc liber (12 mil. Kč).

Musk už na konci záchranné operace v Thajsku přišel s nijak nepodloženým obviněním, že 63letý Unsworth je pedofil.

Miliardář se chtěl na záchraně chlapců podílet a vyzkoušet přitom svou miniponorku; záchranáři ale zařízení odmítli jako nevhodné do místního terénu. Unsworth označil Muskovu miniponorku za marketingový tah a Musk ho pak ve tweetu nazval pedofilem. Za to se posléze omluvil s tím, že se tak vyjádřil ve vzteku, a výpady z Twitteru smazal.

Fotbalisté ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér uvázli v zaplaveném jeskynním komplexu loni 23. června. Skupina mladých sportovců před stoupající hladinou vody postupně ustoupila do vzdálenosti více než čtyři kilometry od ústí jeskyně. Záchranné operace trvaly celkem 19 dní, všechny chlapce i trenéra se podařilo vyprostit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků