Hlavní obsah
 

Mnichovské letiště kvůli sněhu ruší lety včetně spojení s Prahou

Kvůli přívalům sněhu v Bavorsku ruší nebo odkládá mnichovské letiště lety včetně spojení s Prahou. Na bavorských silnicích to klouže, o čemž se přesvědčilo několik desítek řidičů včetně Čecha, kteří havarovali. Problémy kvůli sněhu hlásí také Rakousko či Slovensko, ale třeba i Řecko.

 
Mnichovské letiště kvůli sněhu ruší lety včetně spojení s Prahou

Husté sněžení, větrné počasí a špatná viditelnost zkomplikovaly provoz na letišti v Mnichově. Zrušeno kvůli tomu muselo být v sobotu už nejméně 120 letů.

Kromě toho dochází k velkým zpožděním. Nejméně 70 letů odstartovalo s hodinovým či větším zpožděním. „Na úklid dráhy potřebujeme 25 minut a během této doby je dráha uzavřená,“ uvedla mluvčí letiště s tím, že další čas si žádá také odmrazování letadel.

Normálně je v Mnichově v sobotu plánováno kolem 850 odletů a příletů, uvedla agentura DPA.

Sníh na letišti v Německu.

Foto: Reuters

Situace v Mnichově dopadla i na cestující mezi bavorskou metropolí a Prahou. Zatímco dopolední linka do Prahy odletěla prakticky podle řádu, zpáteční spoj s návratem ve 13:10 do českého hlavního města byl zpožděn o více než hodinu. Zcela zrušena pak byla linka s přistáním v Praze v 16:05 a následným odletem do Mnichova v 16:40.

Až 50 centimetrů sněhu

S problémy se potýkají nejen piloti v Mnichově, ale také řidiči na dalších místech Bavorska. V Thiersheimu v Horních Frankách nedaleko hranic s Českou republikou havaroval při průjezdu pravotočivou zatáčkou český řidič, který s osobním autem narazil do zídky. Způsobil tak škodu za 8000 eur (asi 200 tisíc korun). Policie podle portálu Focus Online poznamenala, že nepřizpůsobil rychlost podmínkám zasněžené vozovky, za což bude potrestán ještě pokutou.

Německá meteorologická služba DWD nadále varuje před hustým sněžením v podalpských oblastech a také v Bavorském lese, který zahrnuje bavorskou část Šumavy. Očekává se, že v sobotu může v Bavorsku napadnout až 30 centimetrů sněhu, do pondělí pak dalších 20.

V Berchtesgadenských Alpách kvůli přívalům sněhu hrozí laviny. Sněžit bude do pondělí také na dalších místech jižního Německa a také v části východoněmeckého Saska, které sousedí s Českem. V bavorských regionech severně od Dunaje meteorologové předpokládají, že se sněžení bude postupně měnit v déšť.

Problémy v Rakousku

Zvýšené lavinové nebezpečí panuje také v Rakousku, kde meteorologové očekávají do nedělního rána přívaly nového sněhu. Už dnes husté sněžení v rakouských Alpách vedlo k uzavírkám silnic a rušení letů. Západně od Vídně zablokovaly dálnici uvázlé kamiony.

V Tyrolsku by podle předpovědí mohlo napadnout 40 až 70 centimetrů sněhu, místy dokonce více. S uzavírkami rakouských silnic v horských regionech proto musí počítat turisté mířící do Alp.

Kvůli lavinovému nebezpečí byly uzavřeny silnice například ve štýrské oblasti Sölktal, kde zůstalo odříznuto od světa 600 obyvatel a turistů. Počasí přitom komplikuje situaci v době, kdy se z rakouských lyžařských středisek vrací mnoho německých turistů, poznamenala DPA.

Letiště v tyrolské metropoli Innsbrucku kvůli sněhu odřeklo mnoho spojů, mimo jiné s Londýnem či Frankfurtem nad Mohanem. Další lety byly zpožděny. Letiště hovoří o „masivních omezeních“. Některé lety do Innsbrucku pak byly přesměrovány na jiná letiště, poznamenala APA.

Husté sněžení zasáhlo i severní a střední Řecko, což vyvolalo značné dopravní komplikace. Na letišti v Soluni čekáním na let strávily noc stovky lidí. Část spojů mířících do Soluně přistála ve Skopje v Makedonii či v rumunském Temešváru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků