Hlavní obsah
Foto: Martin Seidl

Londýnské nádraží vyklizeno kvůli podezřelému autu

Britská policie dnes evakuovala jedno z nejrušnějších nádraží v zemi - londýnské King Cross Station. Důvodem bylo podezřelé vozidlo, stojící v jeho blízkosti. Ve večerních hodinách byl provoz obnoven, protože policisté ve voze nic nebezpečného nenašli.

Foto: Martin Seidl
Londýnské nádraží vyklizeno kvůli podezřelému autu

Uzavřena byla jak nadzemní železniční část, odkud jezdí vlaky z Londýna na sever, tak i rozsáhlý podzemní komplex stanice metra. Vozy podzemní dráhy v této stanici nestavěly a pouze jí projížděly.

Evakuace je součástí zvýšených bezpečnostních opatření proti možným teroristickým útokům, která byla v Británii přijata v posledních dnech. Patří k nim například vojenská ostraha největšího civilního letiště Heathrow u Londýna. Do protiteroristických preventivních akcí bylo nasazeno jen v britské metropoli 17 000 policistů a vojáků.

Londýnskému Heathrow prý hrozil útok raketou

Úplné uzavření londýnského letiště Heathrow zvažovala v pondělí v souvislosti s hrozbou teroristického útoku britská vláda. Nakonec pouze rozmístila na příjezdových komunikacích k letišti asi 450 vojáků v obrněných transportérech a tisíc policistů. Ministr vnitra David Blunkett uvedl, že zastavení provozu na nejrušnějším letišti světa by bylo velkým vítězstvím teroristů.

Mluvčí Scotland Yardu odmítl upřesnit hrozbu, naznačil však, že mělo jít o útok raketou odpálenou ze země. Naznačuje to i vysoká koncentrace bezpečnostních sil na západní straně letiště u rozjezdové dráhy, protože startující letadla zanechávají dostatečnou stopu pro teplem naváděné střely.

Tímto způsobem zaútočili loni teroristé na izraelské letadlo v Keni, avšak cíl nezasáhli. Zvýšená bezpečnostní opatření platí od středy také na letišti v Manchesteru.

Premiér Tony Blair dnes řekl v parlamentu, že bezpečnostní opatření jsou klíčová pro "pocit ochrany a bezpečí, který lidé potřebují".

Předseda Blairovy vládnoucí Labouristické strany John Reid prohlásil, že Británie nyní čelí stejnému ohrožení, jaké představovaly útoky z 11. září 2001 na Spojené státy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků