Hlavní obsah
Kamenné kříže se jmény padlých německých vojáků na chebském hřbitově, jehož oficiální otevření a se chystá na 11. září. Foto: PRÁVO - Martin Polák

Lexa píše ve vězení knihu

Bývalý šéf slovenské tajné služby Ivan Lexa píše ve vězení knihu vzpomínek. Podle jednoho z Lexových obhájců chce exšéf Slovenské informační služby "vykřičet pravdu o svém životě". "Požádal vedení věznice, aby mohl mít na cele přenosný počítač, na kterém by knihu napsal, ale zatím mu nebylo vyhověno," cituje deník Nový čas obhájce Jána Cupera.

Kamenné kříže se jmény padlých německých vojáků na chebském hřbitově, jehož oficiální otevření a se chystá na 11. září. Foto: PRÁVO - Martin Polák
Lexa píše ve vězení knihu

Vedení věznice Lexovi nepovolilo ani používání vlastního televizoru a rádia na cele. Podle Cupera strávil Lexa Vánoce v cele velmi originálně: chytal totiž šváby. Nachytal jich prý 21, zabalil je do obálky a poslal je řediteli věznice Petru Novákovi, aby věděl v jakých podmínkách vězni žijí.
Lexa byl umístěn do cely bratislavského Justičního paláce před měsícem. Po výslechu na policii byl obviněn z objednání vraždy Róberta Remiáše. Zavražděný byl přítelem korunního svědka únosu Michala Kováče mladšího do Rakouska. Lexa jako šéf tajné služby měl v březnu 1996 objednat vraždu Remiáše za dva milióny korun u mafiána Miroslava Sýkory.
Lexa byl po parlamentních volbách v roce 1998 vyšetřován v případě únosu, byl zbaven poslanecké imunity a vzat do vyšetřovací vazby. Po několika měsících byl propuštěn a okamžitě opustil území Slovenska. Několik let po něm pátral Interpol a loni v červnu ho zadržela jihoafrická policie v letovisku nedaleko Durbanu. Vzápětí byl eskortován na Slovensko. Bývalý šéf tajné služby všechna obvinění popřel a tvrdí, že je obětí politické hry.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků