Hlavní obsah

Lékaři a záchranáři varují před návratem do New Orleans

Američtí lékaři v pondělí varovali, aby se evakuovaní lidé nevraceli do hurikánem poničeného New Orelans. Jejich předčasný návrat by se mohl stát další katastrofou.

Lékaři a záchranáři varují před návratem do New Orleans

"Druhou katastrofou by bylo, když pozvete lidi zpátky a infrastruktura ve městě nefunguje," uvedl specialista z neworleánské nemocnice Petret Deblieux. Narážel tím na plán starosty města Raye Nagina otevírat tento týden další čtvrtě města a umožnit do nich návrat statisícům obyvatel.

Pod vodou totiž zůstává stále čtyřicet procent města a hnijící voda je plná střevních bakterií, ropných produktů i sloučenin arsenu.

Návrat kritizují i záchranáři

Naginův plán tvrdě kritizuje i viceadmirál Thad Allen, který řídí pomoc městu. Podle něj je idea, že by se do města vrátilo 200 000 lidí, "mimořádně problematická".

Provizorně opravené vodovody, kanalizace a elektrické rozvody nejsou schopny unést takovéto zatížení a před příchodem tolika obyvatel je nutné plně obnovit jejich provoz a kapacitu. "Návrat lidí před dokončením těchto úkolů vystavuje město riziku," dodal Thad Allen s tím, že dostatečná není ani kapacita nemocnic.

Starosta prosazuje návrat obyvatel

Nagin však svůj plán brání: "Věříme, že plán návratu citlivě vyvažuje bezpečnostní rizika a potřeby obyvatel města." Ti se podle něj chtějí vrátit a dát do pořádku své domy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků