Hlavní obsah

Kosovo přijímá velvyslance, Srbové zapalují hranici

Kosovo, které v neděli vyhlásilo nezávislost na Srbsku, už na svém území přivítalo velvyslance prvních zemí, které se rozhodly jeho nezávislost uznat. Znovu ale probíhaly také protesty; na jednom z přechodů do Srbska vzplála hranice.

Kosovo přijímá velvyslance, Srbové zapalují hranici

Kosovo, které v neděli vyhlásilo nezávislost na Srbsku, už na svém území přivítalo velvyslance prvních zemí, které se rozhodly jeho nezávislost uznat.

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu přijal pověřovací listiny diplomatů Británie, USA, Francie a Turecka.


Vzplála hranice
Napětí v Kosovu i Srbsku nicméně trvá - nejostřejší protesty se v úterý odehrály na severu Kosova, kde asi tisícovka Srbů obsadila, vyrabovala a nakonec zapálila kontrolní stanoviště OSN Jarinje a Banja na přechodech do Srbska. Nespokojenci zapálili také auta policie a OSN. Na místě zasahovali příslušníci KFOR, nikdo nebyl zraněn.

Hořící vůz OSN u srbské vesnice Jarinje.foto: ČTK/AP

Ke státům, které se rozhodly samostatné Kosovo uznat, přibyla v úterý Austrálie a další vlády - například německá či polská - by mohly brzy následovat. Tábor odpůrců, v němž se nejhlasitěji projevuje Rusko, Čína a samozřejmě Srbsko, rozšířila Indonésie.

Kosovští Srbové odmítají spolupracovat s kosovskými úřady i s budoucí misí EU (EULEX), která má v Kosovu nahradit správu OSN.

Američtí vojáci na kosovsko-albánské hranicifoto: ČTK/AP

Vysoký představitel EU Javier Solana však při úterní návštěvě Prištiny zdůraznil, že EULEX bude působit na celém území Kosova a bude vyžadovat spolupráci všech obyvatel někdejší srbské provincie, tedy i Srbů.

Kosovský parlament začal ve zrychlené proceduře, kterou si odhlasoval minulý týden, schvalovat balík 34 zákonů nutných pro fungování samostatného státu pod počátečním mezinárodním dohledem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků