Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-il se naposledy na veřejnosti objevil v polovině srpna. Foto: KCNA , Reuters

KLDR má v pondělí oznámit zásadní zprávu, spekuluje se o smrti Kim Čong-ila

Severní Korea v pondělí oznámí zprávu zásadního významu. S odvoláním na japonské ministerstvo obrany to v neděli napsal japonský deník Sankei šimbun, který nevylučuje, že může jít o oznámení smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila nebo o předání moci. V sobotu japonský tisk informoval o tom, že severokorejští diplomaté v cizině dostali pokyn nevzdalovat se z misí a očekávat důležité oznámení.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il se naposledy na veřejnosti objevil v polovině srpna. Foto: KCNA , Reuters
KLDR má v pondělí oznámit zásadní zprávu, spekuluje se o smrti Kim Čong-ila

V Japonsku se kvůli tomu spekuluje o možnosti, že je šestašedesátiletý Kim po smrti nebo tak nemocen, že není schopen dál vykonávat svou práci. Na veřejnosti se objevil naposledy 14. srpna a pak jihokorejské zdroje informovaly, že prodělal mrtvici. Podiv vzbudilo to, že se 9. září nezúčastnil vojenské přehlídky uspořádané v rámci oslav 60. výročí vzniku KLDR. Jihokorejští představitelé se domnívají, že Kim byl po mozkové příhodě operován a že se nyní zotavuje. Pochybnosti nerozptýlily ani Kimovy snímky, jež před týdnem zveřejnila severokorejská televize. Nebyly datované a podle všeho pocházely z doby před údajným onemocněním.

Zpráva v dnešním japonském tisku také tvrdí, že Severní Korea možná zakáže vstup cizincům na své území.

Sobotní zpráva japonského listu Jomiuri šimbun nevylučovala, že by se důležité sdělení, na něž mají čekat diplomaté, mohlo týkat vztahů s Jižní Koreou. Ta nic takového nepotvrdila a dnes oznámila, že ani nepozorovala žádný mimořádný pohyb armády na hranici.

Vztahy obou korejských států se zhoršily, když letos nastoupil do úřadu jihokorejského prezidenta I Mjong-bak, který podmínil další dodávky humanitární pomoci KLDR spoluprací při ukončení jaderného programu a respektováním lidských práv. Pchjongjang ho označil za přisluhovače Američanů a pohrozil, že bude-li jihokorejský prezident pokračovat v nepřátelské politice, přeruší Pchjongjang se Soulem vztahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků