Hlavní obsah
Foto: Ondřej Broska

KLDR: ekonomické sankce proti nám znamenají válku

Jakékoli ekonomické sankce ze strany USA proti Pchjongjangu znamenají podle představitelů Severní Koreje směřování k válce. Washington by však měl sáhnout raději k mírovému dialogu. Napsala to v úterý oficiální severokorejská agentura KCNA v reakci na prosincové zadržení lodi se severokorejskými raketami dodávanými do Jemenu.

Foto: Ondřej Broska
KLDR: ekonomické sankce proti nám znamenají válku

"Tato strategie znamená zahájení totálních ekonomických sankcí, jejichž cílem je izolovat a zadusit KLDR," cituje z textu agentura Reuters. "Sankce znamenají válku a válka je nemilosrdná. Spojené státy by měly dát přednost dialogu s KLDR, a nikoli válce, a měly by si uvědomit, že za šílené činy by musely zaplatit vysokou cenu," dodává prohlášení.

Bush: útočit nehodláme

Americký prezident George Bush přitom v pondělí prohlásil, že USA nehodlají útočit na Severní Koreu, zůstávají otevřené dialogu a doufají, že rozpor s KLDR se podaří vyřešit diplomatickou, mírovou cestou. USA vedou rozhovory s japonskými a jihokorejskými představiteli v rámci snah o zvrácení rozhodnutí Severní Koreje znovu zahájit činnost v jaderném komplexu Yongbyjon, uzavřeném na základě dohody se Spojenými státy v roce 1994. Očekává se, že Jižní Korea vznese oficiální návrh, aby USA garantovaly KLDR bezpečnost výměnou za to, že Pchjongjang ukončí svůj jaderný program.

MAAE: KLDR má dvě možnosti

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dala v pondělí KLDR poslední šanci, aby zastavila program jaderného vyzbrojování a povolala zpět mezinárodní inspektory jaderných zařízení vyhoštěné minulý týden. Nebyl sice stanoven žádný termín, avšak otázka jaderného programu KLDR je "záležitostí několika týdnů", prohlásil šéf MAAE Mohammed El Baradej. "Korea má jen dvě možnosti: podrobit se mezinárodním závazkům … anebo pokračovat v odporu, který eskaluje v krizovou situaci a půjde do Rady bezpečnosti OSN," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků