Hlavní obsah
Organizátoři PCAC genmjr. v zál. ing. Stanislav Chromec, CSc. a Slavomír Picmaus s military paintballovým týmem S.V.A.P. Foto: Petr Vopalecký

KLDR dostala poslední šanci zrušit jaderné programy

Severní Korea dostala poslední šanci zrušit svůj zbrojní jaderný program, přijmout zpět inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a obnovit tak spolupráci s touto organizací OSN. Jinak bude celá záležitost předána Radě bezpečnosti OSN. Rozhodla o tom v pondělí na naléhavém zasedání ve Vídni 35členná rada guvernérů MAAE.

Organizátoři PCAC genmjr. v zál. ing. Stanislav Chromec, CSc. a Slavomír Picmaus s military paintballovým týmem S.V.A.P. Foto: Petr Vopalecký
KLDR dostala poslední šanci zrušit jaderné programy

MAAE sledovala od roku 1994 severokorejská jaderná zařízení, na nichž byl zastaven provoz. Koncem loňského roku však KLDR odpojila veškerá pozorovací zařízení a vypověděla inspektory MAAE ze země.

Bezpečnost výměnou za ukončení jaderného programu

Do Washingtonu v pondělí dorazila skupina jihokorejských diplomatů, kteří mají v rámci tzv. trilaterální koordinační a dozorčí skupiny spolu s USA a Japonskem připravit kompromisní návrh k řešení severokorejského konfliktu. Podle jihokorejských médií má návrh obsahovat mimo jiné "bezpečnostní záruky USA" a případnou obnovu dodávek americké ropy do Severní Koreje. Předpokladem však je, že KLDR svůj jaderný program zastaví. Jihokorejský prezident Kim -Te Džung chce v úterý vyslat své bezpečnostní poradce do Washingtonu ke koordinaci postupu vůči Pchjongjangu. Jižní Korea mezitím navrhla KLDR, aby se mezi 14. a 17. lednem konaly nové mezivládní rozhovory na vysoké úrovni mezi oběma státy. Severokorejský jaderný program by přitom měl být pochopitelně na pořadu dne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků