Hlavní obsah
 

Izraelské komando proniklo do Gazy, čtyři vojáci byli zraněni

Elitní izraelské komando v noci na neděli uskutečnilo první pozemní průnik do severní části Pásma Gazy od spuštění současné ofenzívy. Při akci byli čtyři izraelští vojáci lehce zraněni. Oznámila to izraelská armáda. Ta také v neděli pohrozila brzkým intenzivním bombardováním severních oblastí Pásma Gazy a vyzvala tamní Palestince k rychlé evakuaci.

 
Izraelské komando proniklo do Gazy, čtyři vojáci byli zraněni

Armádní mluvčí upřesnil, že izraelští vojáci byli zraněni při krátkém vpádu do oblasti s cílem zničit odpalovací místo pro rakety. Poté se vojáci vrátili na izraelské území. Ozbrojená složka militantního palestinského hnutí Hamas podle agentury AFP potvrdila, že komando izraelské námořní pěchoty se snažilo přistát na jedné pláži, avšak dostalo se do přestřelky s palestinskými bojovníky.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Obětí izraelsko-palestinských nepokojů přibývá

Video: Reuters

Podle AP byla operace provedena za pomoci speciálních sil a nezdá se, že by to byl počátek rozsáhlejšího pozemního útoku. Izrael tvrdí, že pozemní invaze do Gazy je stále jednou z možností a mobilizoval již kvůli tomu zhruba 20 tisíc záložníků. Většina útoků se však zatím uskutečnila ze vzduchu, zasaženo bylo asi 1200 cílů.

Hamas z Gazy vypálil na Izrael od začátku nynějšího konfliktu stovky raket. Přeshraniční násilí zatím nevykazuje známky slábnutí navzdory rostoucímu tlaku ze zahraničí požadujícímu po obou stranách konfliktu ukončení násilí.

Sobotní nálety mají 56 obětí 

Rada bezpečnosti OSN vyzvala k ukončení nepřátelských akcí a o situaci v oblasti v neděli budou jednat i ministři zahraničí Británie, USA, Francie a Německa. Šest dní konfliktu si podle agentury AFP vyžádalo na palestinské straně již 163 mrtvých a skoro 1 100 raněných, převážně civilistů.

Při nedělních izraelských náletech zahynul čtrnáctiletý palestinský chlapec a čtyřiačtyřicetiletá žena, uvedla agentura AFP s odvoláním na zdravotníky. Podle místní policie izraelské letectvo nad ránem zasadilo v Gaze celkem 17 úderů.

Bilance sobotních náletů po posledních úmrtích dosáhla 56 obětí, včetně dvouletého dítěte a třiasedmdesátileté stařeny. Hamas nicméně pokračuje v ostřelování Izraele raketami. Nynější konflikt se jeví jako nejkrvavější od operace v listopadu 2012, jejímž cílem bylo rovněž přerušit odpalování raket z Gazy. Během týdne bojů tehdy zahynulo 177 Palestinců a šest Izraelců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků