Hlavní obsah

Izraelci bombardovali Gazu

Izraelské letouny ve čtvrtek třikrát udeřily v pásmu Gazy odplatou za raketové ostřelování izraelského území. Nálety byly provedeny v době zvýšeného napětí po středečním palestinském sebevražedném atentátu v izraelském městě Hadera, při němž zahynulo pět lidí.

Izraelci bombardovali Gazu

Izraelský premiér Ariel Šaron po sebevražedném útoku schválil rozsáhlou pozemní ofenzivu na západním břehu Jordánu. Sebevražedný útok v Hadeře a následná izraelská odveta jsou považovány za nejhorší vzplanutí násilností od nedávného stažení Izraele z pásma Gazy, které okupoval 38 let.

Palestinská radikální organizace Islámský džihád oznámila, že sebevražedný útok je odvetou za smrt Luáje Saádího. Izraelští vojáci ho zabili v pondělí na západním břehu Jordánu a Islámský džihád pak vypálil z pásma Gazy na Izrael několik raket.

Pozorovatelé se obávají, že zvýšené napětí může zasadit smrtelnou ránu nadějím na oživení mírového procesu na Blízkém východě. Podle izraelských bezpečnostních zdrojů premiér Šaron a ministr obrany Šaul Mofaz rozhodli o provedení rozsáhlé vojenské operace proti Islámskému džihádu na severu západního břehu Jordánu. Izrael se ale zaměří i na cíle této militantní organizace v pásmu Gazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků