Hlavní obsah

Indický soud rozhodne o českých vědcích až v září

Až na čtvrtek 4. září byl v indickém Dárdžilingu v sobotu odročen soud s českými entomology Emilem Kučerou (52) a Petrem Šváchou (51), které obžaloba viní z nepovoleného sběru hmyzu a ilegálního vstupu do národního parku Singalila.

Indický soud rozhodne o českých vědcích až v září

„V sobotu snad skončilo projednávání případu, ale kromě několika otázek nám dvěma, na které jsme odpověděli v tom smyslu, že obžalobu podle Wildlife Protection Act odmítáme, sestávalo hlavně z právních argumentů, z velké části procesních, kterým nerozumíme, takže o nich nemůžeme podat žádné relevantní informace,“ sdělil Právu z Indie Petr Švácha.

Poznamenal, že další soudní stání je stanoveno na čtvrtek 4. září. „Doufáme, že už padne rozhodnutí, ale stále si nikdo netroufne říci jaké,“ dodal Švácha. Hlavním argumentem obžaloby je údajné přiznání obou badatelů, že vstoupili do národního parku a se sebraným hmyzem chtěli obchodovat.

Přírodovědci však už druhý den po zatčení upozornili, že si policie od nich vyžádala dvě desítky bianko podepsaných papírů, údajně pro vyhotovení seznamu zabavených předmětů a zařízení. Na ně bylo podle nich „přiznání“ dopsáno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků