Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Haluška

Gruzie zná konečně výsledky parlamentních voleb

Vládní blok Nová Gruzie, v čele s prezidenten Eduarden Ševardnadzem, vyhrál s 21,32 procenta hlasů parlamentní volby. Jako druhá skončila strana Všegruzínský svaz obrody prezidentova spojence Aslana Abašidzeho z Adžarské autonomní republiky, která získala 18,84 procenta hlasů. Konečné výsledky oznámila ve čtvrtek - osmnáctý den po volbách - ústřední volební komise.

Ilustrační foto Foto: Milan Haluška
Gruzie zná konečně výsledky parlamentních voleb

Podle výsledků voleb se bude obsazovat 150 z celkem 235 křesel v gruzínském parlamentu. Zbývajících 85 poslanců je voleno většinovým systémem.

Nová Gruzie tak získala 39 křesel v parlamentu a Všegruzínský svaz obrody 33 křesel. Opoziční strana Národní hnutí předáka Michaila Saakašviliho skočila s 18,30 procenta třetí a získá 32 křesel.

Zbytek míst ve sněmovně si rozdělí socialistická Labouristická strana (21 křesel), Demokraté (15) a Nová pravice (12). Pro vstup do sněmovny musejí strany v Gruzii překonat sedmiprocentní hranici. Parlament je volen na čtyři roky.

Opozice výsledky neuznává

Výsledky voleb odmítl předák Národního hnutí Michail Saakašvili. Na tiskové konferenci v Tbilisi prohlásil, že výměnou za zastavení protestních akcí spojené opozice bylo je straně navrhnuto, že "obsadí" první místo ve volbách se ziskem 20,9 procenta, přičemž vládnoucí Nová Gruzie získá 20,8 procenta.

"Národní hnutí však na takový obchod nepřistoupilo," řekl Saakašvili. "Výsledky voleb jsou zcela zfalšované, nový parlament není legitimní. Prezident Ševardnadze fakticky uskutečnil státní převrat," zdůraznil Saakašvili. Zároveň vyzval k bojkotu nového parlamentu a stoupence své strany k nové fázi protestů spojené opozice proti zfalšování voleb a za demisi prezidenta Ševardnadzeho.

Ševardnadze prý koupil vilu

Německý bulvární deník Bild dnes napsal, že Ševardnadze si prostřednictvím své spolupracovnice koupil v lázeňském městě Baden-Badenu na jihovýchodě Německa vilu, jejíž cenu experti odhadují na 11 miliónů eur (asi 350 miliónů korun). V souvislosti s tím se objevily spekulace, že Ševardnadze se možná chystá do exilu.

Podle Bildu, který citoval vysokého německého představitele, Ševardnadze koupil vilu od vdovy po podnikateli s elektronikou Maxi Grundigovi.

Ševardnadze, který byl sovětským ministrem zahraničí a za prezidenta Michaila Gorbačova se v roce 1990 podílel na jednání o sjednocení Německa, udržuje s německými politiky stále dobrá styky.

Volby v Gruzii a Adžarie

Abašidze vládne v malé autonomní republice Adžarii ležící u jihozápadních hranic Gruzie s Tureckem. Jeho strana tam pravidelně dociluje výsledků jako za sovětských časů, tj. vždy se blíží sto procentům.

Když dorazily výsledky z Adžarie do Tbilisi, ústřední volební komise hned oznámila, že první místo při sčítání hlasů obsadil právě Všegruzínský svaz obrody s 23,1 procenty hlasů, před proprezidentským blokem Nová Gruzie s 21 procenty. Opoziční Národní hnutí bývalého ministra spravedlnosti Michaila Saakašviliho tak podle volební komise kleslo s 19 procenty na třetí místo.

Zprávu Bildu dnes dementoval mluvčí gruzínského prezidenta Kacha Imnadze . Označil ji za čirou spekulaci, zcela "vycucanou z prstu". "Je to zcela absurdní, nebo jde o plánovanou provokaci," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků