Hlavní obsah
Ve většině výloh místních obchodů visí cedule s nabídkou k pronájmu. Foto: PRÁVO - Kateřina Severová

Generální stávka ve Venezuele skončila

Všeobecná stávka ve Venezuele skončila. Pokračovat bude jen bojkot v nejdůležitějším, ropném průmyslu. Zároveň začíná kampaň občanské neposlušnosti, oznámili organizátoři měsíc trvajících protestů proti prezidentu Hugo Chávezovi.

Ve většině výloh místních obchodů visí cedule s nabídkou k pronájmu. Foto: PRÁVO - Kateřina Severová
Generální stávka ve Venezuele skončila

"V některých sektorech malé a střední podniky a obchody v příštím týdnu opět začnou fungovat, protože nemají dostatečné prostředky, aby mohly zůstat zavřené; musejí vydělávat peníze," vysvětlil představitel opozice Américo Martín.

Opozice se uchýlila k občanské neposlušnosti

"Lze stejně tak změnit generální stávku v masivní hnutí občanské neposlušnosti a soustředit naše úsilí na referendum 2. února," dodal s tím, že půjde například o odmítání daňových povinností. Opozice chce o pět měsíců proti ústavnímu termínu uspíšit referendum o setrvání Chávezovy vlády u moci, což prezident tvrdě odmítá. Měsíc trvající protesty, zejména faktické zastavení exportu ropy, hlavního venezuelského zdroje financí, vystupňovaly vnitropolitické napětí "na pokraj občanské války", řekl jeden ze sesazených generálů. Zprostředkovatelská mise Organizace amerických států v čele s jejím předsedou Césarem Gaviriou dosud stanoviska obou stran nijak nesblížila.

Odborníky nahradila armáda

Chávez, který přes tuto situaci odejel do Brazílie na inauguraci (rovněž levicového) prezidenta Inacia da Silvy, zřejmě z domácího střetu vychází jako vítěz: V reakci na jeho optimistická prohlášení z posledních prosincových dní, že brzy zvedne denní těžbu ropy z méně než půl miliónu barelů na 1,2 miliónu, tedy skoro polovinu standardní venezuelské produkce, se okamžitě odrazila v zastavení hrozivého růstu cen ropy na světových trzích. Za částečné obnovení práce na ropných polích a v rafinériích však Chávez musel zaplatit vysokou cenu - propustil desítky vedoucích činitelů státní ropné společnosti PDVSA a místo stávkujících dělníků nasadil vojáky. Stejným způsobem "vyřešil" i zastavenou expedici, když proti stávkujícím kapitánům tankerů vyslal vojenská přepadová komanda a lodí se zmocnil pod pohrůžkou násilí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků