Hlavní obsah
Happening na podporu LGBT ve Varšavě. Ilustrační foto Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Gayové a lesby jsou nemocní a mohli by nás nakazit, děsí se polský poslanec

Lidé s menšinovou sexuální orientací jsou nemocní lidé, kteří by se měli lečit a jejichž nemoc je nakažlivá. Vyjádření zastupitele polského města Ryki není v zemi ojedinělé. Od loňského podzimu už ve více než sto polských měst a obcí vyhlásili zastupitelé „zóny bez LGBT.” Otázka sexuálních menšin pronikla i do prezidentské kampaně.

Happening na podporu LGBT ve Varšavě. Ilustrační foto Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Gayové a lesby jsou nemocní a mohli by nás nakazit, děsí se polský poslanec

Samosprávy ve více než sto městech a obcích, tedy na třetině polského území se 12 miliony obyvatel, přijaly od loňska usnesení o vytvoření zón bez sexuálních menšin LGBT.

Hlavně v Lubelském, Podkarpatském, Swietokrzyském, Lodžském a Malopolském vojvodství místní poslanci označili tyto menšiny za zlo, patologii a hrozbu křesťanské morálce, zdůrazňujíce, že „tady nejde o normální lidi“.

Tak zní i název dokumentu, který režisér Jedrzej Malko připravil z videozáznamů zasedání jednotlivých samospráv a který měl ve středu premiéru na YouTube.

Mají se prý léčit 

„Gayové, lesby či jiné sexuální menšiny jsou nemocní lidé, kteří by se měli povinně léčit. Jejich nemoc je nakažlivá, proto je u nás nechci,“ říká jeden z poslanců při zasedání samosprávy v Rykách.

Proti sexuálním menšinám se tvrdě vymezil i současný polský prezident Andrzej Duda, který v těchto týdnech bojuje o své znovuzvolení. Podle něj ohrožují tradiční, konzervativní, hluboce věřící polskou rodinu, oznámil také, že chce zakázat výuku o LGBT ve školách.

Snaží se tak zmobilizovat konzervativní voliče zvláště z východní části země a vymezit se proti svému soupeři, starostovi Varšavy Rafalu Trzaskowskému, který se lidí s menšinovou sexuální orientací veřejně vícekrát zastal. Předvolební průzkumy ukazují, že v druhém kole prezidentské volby půjde o těsný souboj mezi oběma muži.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků