Hlavní obsah
Ivica Dačić Foto: Profimedia.cz

EU označila Nikolu Teslu za Chorvata, Srbové protestují a žádají omluvu

Srbsko protestuje u Evropské unie, protože na svých internetových stránkách označila vynálezce a elektrotechnického průkopníka Nikolu Teslu za Chorvata. Teslova národnostní příslušnost je již dlouho předmětem mnoha sporů mezi sousedními balkánskými rivaly - Srbskem a Chorvatskem.

Ivica Dačić Foto: Profimedia.cz
EU označila Nikolu Teslu za Chorvata, Srbové protestují a žádají omluvu

Ministr zahraničí Ivica Dačić uvedl, že poslal protestní nótu do Bruselu, protože stránky EU pro děti Learning Corner (Evropa pro školy) značily Teslu za „slavného Chorvata”, který je jedním z prvních lidí, kteří objevili rentgenové záření, píše agentura AP.

Tesla byl etnický Srb. Narodil se ve vesnici Smiljan, která tehdy byla součástí Rakouského císařství a dnes se nachází v Chorvatsku. Většinu svého života však strávil v zahraničí. Pracoval v Budapešti a Paříži, než v roce 1884 emigroval do Spojených států a získal americké občanství. Zemřel v New Yorku v roce 1943. Historické knihy Teslu citují, jako hrdého na svůj srbský původ a chorvatskou domovinu.

Nikola Tesla na srbské bankovce

Foto: Profimedia.cz

Obě země byly kdysi součástí Jugoslávie, která se ale rozpadla při občanské válce v 90. letech. Chorvatsko je členem Evropské unie, Srbsko usiluje o členství.

Teslův popel je uložen v zlatě zbarvené kouli v Muzeu Nikoly Tesly v srbském hlavním městě. Jeho sochy jsou jak v Bělehradě, tak v chorvatském hlavním městě, Záhřebu.

Ministr požaduje omluvu

Tesla je známý hlavně tím, že se mu podařilo prosadit využití střídavého proudu, což pomohlo bezpečně distribuovat elektřinu na velké vzdálenosti. Experimentoval s rentgenovou a rádiovou technologií, jeho soupeřem byl Thomas Edison. Je po něm pojmenována automobilka Tesla.

Srbský ministr kultury požaduje od EU za falešný popis původu Tesly omluvu.

Zmínka o Teslovi se objevila na stránkách Evropa pro školy v části Evropská unie: jaká vlastně je? Je zde možné si přečíst zajímavosti o každé ze zemí EU. Český překlad stránek o Chorvatsku je na rozdíl od anglické verze zdrženlivější. Uvádí: „A Nikola Tesla, narozený v Chorvatsku, byl jedním z prvních lidí, kteří objevili rentgenové záření.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků