Hlavní obsah
Jeden z východolibyjských přístavů kontrolovaných radikály Foto: Ismail Zitouny, Reuters

Dva východolibyjské ropné přístavy padly do rukou radikálů

Významné východolibyjské ropné přístavy As-Sidr a Rás Lanúf padly do rukou radikálů. Předcházely tomu boje s jednotkami generála Chalífy Haftara, za nímž stojí jeden ze dvou libyjských vládních kabinetů. Nad terminály už v minulosti opakovaně přebíraly kontrolu různé strany vleklého libyjského konfliktu.

Jeden z východolibyjských přístavů kontrolovaných radikály Foto: Ismail Zitouny, Reuters
Dva východolibyjské ropné přístavy padly do rukou radikálů

Kolem 1000 ozbrojenců ve 200 vozidlech se zmocnilo obou ropných terminálů. Při střetech zemřelo devět Haftarových vojáků. Ostatní se stáhli, aby se ropná zařízení v důsledku bojů nepoškodila. S odvoláním na armádního mluvčího to uvedla agentura AP.

Útočníky tvořili islamisté a bývalí povstalci, které nedávno Haftar porazil v druhém největším libyjském městě Benghází. K této skupině se přidali i příslušníci milic z města Misuráta na severozápadě Libye.

Dobyté ropné přístavy se nacházejí asi 50 a 75 kilometrů od města Naufalíja, na které v pátek Haftarovy vzdušné síly podnikly nálety namířené na islamisty původem z Benghází.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. Město Benghází, které bylo střediskem revoluce, tehdy padlo do rukou radikálů. Přes dva roky ve městě proti islamistům bojuje Libyjská národní armáda (LNA) generála Haftara.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků