Hlavní obsah
Donald Trump v Nevadě Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

Dva mexičtí exprezidenti přirovnali Trumpa k Hitlerovi

K nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi přirovnali dva bývalí mexičtí prezidenti favorita na republikánskou nominaci do souboje o úřad prezidenta USA Donalda Trumpa. Jeho politická rétorika je rasistická a probouzí vzpomínky na Hitlera, řekl v sobotu novinářům na akci v mexické metropoli Felipe Calderón, který stál v čele Mexika v letech 2006 až 2012.

Donald Trump v Nevadě Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP
Dva mexičtí exprezidenti přirovnali Trumpa k Hitlerovi

Trump obviňuje Mexiko z vysílání násilníků a pašeráků drog přes hranice do USA a přislíbil, že nechá mezi oběma státy vybudovat zeď.

„Logika vychvalování bělošské převahy není jen protiimigrační,” citovala Calderóna agentura Reuters. „Jedná a mluví proti imigrantům, kteří mají odlišnou barvu pleti než on, to je upřímně řečeno rasistické a (Trump) využívá pocitů a nálad, jako to svého času dělal Hitler.”

K Hitlerovi přirovnal Trumpa také Calderónův předchůdce, exprezident Vicente Fox. „Připomíná mi Hitlera,” řekl v pátečním interview na stanici CNN.

Trump učinil z plánů na vybudování zdi podél hranice s Mexikem, za níž chce držet „zločince, drogové dealery a násilníky”, ústřední bod své kampaně. V páteční debatě se svými soupeři o republikánskou nominaci se opět zapřisáhl, že jako prezident by vyhostil ze země lidi, kteří v USA žijí ilegálně. Momentálně jsou ale americké hranice „děravé jako švýcarský sýr”, a tak by na nich měla stát zeď, kterou by prý měli zaplatit Mexičané.

Trump se dříve v debatě vyjádřil, že by stačila 12 metrů vysoká zeď, která by stála podle jeho odhadu deset až 12 miliard dolarů (asi 244 až 294 miliard korun), které hodlá vymoci od Mexika. V pátek pak rezolutně prohlásil, že tu zeď ještě o deset stop (tři metry) zvýší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků