Hlavní obsah
 

Dragon odstartoval, aby do vesmíru dopravil první 3D tiskárnu

Vesmírná loď Dragon soukromé firmy SpaceX úspěšně odstartovala na svou čtvrtou cestu s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Oznámil to Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

 
Dragon odstartoval, aby do vesmíru dopravil první 3D tiskárnu

Dragon měl původně letět v sobotu, ale start byl odložen kvůli špatnému počasí. Na ISS má mimo jiné dopravit první 3D tiskárnu ve vesmíru, tedy tiskárnu schopnou vytvářet trojrozměrné předměty. Po čtyřiadvacetihodinovém odkladu se let podle NASA odehrává podle plánu: nosná raketa Falcon 9 odstartovala v 01:52 místního času (07:52 SELČ), po necelých deseti minutách se vesmírná loď oddělila od druhého stupně nosné rakety, dosáhla oběžné dráhy a automaticky rozvinula solární panely.

K ISS se má připojit v úterý za pomoci robotického ramene, ovládaného z nitra stanice dvěma z šesti členů posádky. Dragon je naložen celkem 2,5 tunami zásob, zařízení a výzkumného materiálu, včetně dvacítky myší pro experimenty. Na ISS také míří 3D tiskárna, s jejíž pomocí by si astronauti měli přímo na oběžné dráze tisknout z plastu potřebné součástky a nástroje.

Na Zemi se má Dragon vrátit v polovině října s nákladem o hmotnosti 1,5 tuny, který tvoří především výsledky vědeckých experimentů. Kontrakt mezi NASA a SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (asi 34 miliard Kč) počítá s dvanácti cestami s nákladem na ISS. Dragon zatím dopravuje pouze materiál, ale v budoucnu počítá rovněž s astronauty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků