Hlavní obsah
 

Chci průhlednou zeď, kterou uprchlíci nepřelezou, řekl Trump u prohlídky prototypů

Americký prezident Donald Trump si v úterý v Kalifornii prohlédl návrhy podob zdi, kterou chce vybudovat na hranicích s Mexikem. Čekalo tu na něj osm prototypů, které jsou různě vysoké a využívají různé materiály. Podle médií Trumpa nejvíce zajímalo, která ze zdí je nejhůře překonatelná, podmínku měl i na průzor na druhou stranu.

 
Chci průhlednou zeď, kterou uprchlíci nepřelezou, řekl Trump u prohlídky prototypů

Jednotlivé prototypy jsou vysoké až devět metrů, čtyři z nich jsou postaveny z betonu, další využívají i jiné materiály. Prezidenta zajímalo, která zeď je nejhůře překonatelná prý kvůli tomu, že někteří přistěhovalci „jsou jako profesionální horolezci”.

Donald Trump u jednoho z prototypů možné budoucí zdi oddělující USA od Mexika

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

„Jsou neuvěřitelní horolezci. Některé z těchto zdí přelézt neumí. Některé ano. Takové zdi stavět nebudeme,” uvedl. Poté prohlásil, že dává přednost takovému typu zdi, skrz který je vidět. „Musíme vědět, co se děje na druhé straně zdi,” řekl prezident s tím, že bez průhledové části by nebylo vidět, zda zločinci nejsou jen na krok od vás.

Donald Trump při prohlídce návrhů zdí, které by mohly oddělit USA a Mexiko, vyjádřil mimo jiné přání na její obtížnou překonatelnost.

Foto: Reuters

Stavbu zdi označil Trump za důležitou. „Pokud nemáte systém zdí, nebudeme mít ani zemi,” dodal. Od pomezní bariéry si slibuje ochranu před pašováním drog, snížení kriminality a zabránění nelegálnímu překračování hranic.

Donald Trump při tiskovém brífinku u osmi návrhů protiimigrační zdi

Foto: Reuters

Trump v minulosti opakovaně prohlásil, že stavbu zaplatí Mexiko. To platbu důrazně odmítá. Podle prezidenta ale jižní soused USA zeď zaplatí, i když to může být nepřímo.

Návštěvu Donalda Trumpa u návrhů nové protiimigrační zdi doprovázely protesty proti, ale i pro splnění Trumpova předvolebního slibu postavit zeď mezi USA a Mexikem.

Foto: Reuters

Proti realizaci prezidentova předvolebního slibu demonstrovala asi stovka lidí, zhruba 250 Trumpových příznivců naopak stavbu zdi podpořilo, napsala agentura AP.

Donald Trump u prohlídky osmi prototypů zdí, které by mohly oddělit USA a Mexiko.

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků