Hlavní obsah

Bývalý vůdce Sinn Fein Donaldson zavražděn

Denis Donaldson, jenž byl bývalým klíčovým mužem irské strany Sinn Fein, byl v úterý nalezen na území Irska mrtvý. Donaldson se od prosince skrýval poté, co přiznal, že dříve pracoval jako informátor britských tajných služeb.

Bývalý vůdce Sinn Fein Donaldson zavražděn

Donaldsonovu mrtvolu nalezli policisté na chatě v regionu Donegal. Na těle zesnulého byly patrné stopy po výstřelu. V posledních dnech žil Donaldson na chatě bez elektřiny, podle svědků vypadal jako "štvaná zvěř". 

Informaci o skonu bývalého vůdce Sinn Fein potvrdily vlády v Londýně a v Dublinu.

Sinn Fein byla politickou frakcí teroristické organizace IRA, jež usilovala o sjednocení celého Irska. Severní Irsko s metropolí Belfastem je k nevoli tamních katolíků stále součástí Velké Británie.

IRA ale v bezoprostřední reakci na úmrtí Donaldsona uvedla, že nehodlá změnit ukončení ozbrojeného boje, který ohlásila loni v červenci. Šéf Sinn Fein Gerry Adams řekl, že "jeho strana neměla s úmrtím Donaldsona nic společného". Vyvracel tím spekulace, že by se členové Sinn Fein mohli mstít bývalému politikovi kvůli jeho zradě.

I irský premiér Bertie Ahern odsoudil "brutální vraždu" Donaldsona. Ahern věří, že "ten, kdo čin spáchal, bude co nejdříve odsouzen".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků