Hlavní obsah
Uvítání majitelem hradu Foto: Václav Mikeš

Bush vyzval k poklidnému řešení ukrajinské krize

Poté co ukrajinský opoziční vůdce Viktor Juščenko odmítl nabídku na post premiéra, kterou mu učinil prorusky orientovaný Viktor Janukovyč, se situace na Ukrajině vyostřila. Zachránit rozhovory o vyřešení krize proto na Ukrajinu opět přivádí evropské vyjednavače. Americký prezident George Bush při své návštěvě Kanady vyzval k poklidnému vyřešení nastalé krize.

Uvítání majitelem hradu Foto: Václav Mikeš
Bush vyzval k poklidnému řešení ukrajinské krize

Do Kyjeva podle zpravodajství agentury DPA již dorazil vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana. Podle neoficiálních zpráv plánuje setkat se s Juščenkem ještě v úterý. Do ukrajinské metropole rovněž míří zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) Jan Kubis, který dorazí ve středu. Stejně jako polský prezident Alexander Kwaœniewski. Ten v úterý hovořil s Georgem Bushem a českým prezidentem Václavem Klausem.

Oba vyslovili Kwaœniewskému svou podporu. "Je důležité, aby byla vyslyšena vůle lidu," prohlásil v Ottawě na tiskové konferenci s kanadským premiérem Paulem Martinem americký prezident. Novináře informoval, že v telefonickém rozhovoru svému polskému protějšku vyslovil podporu při jednáních o uklidnění a následném vyřešení ukrajinské anabáze s prezidentskými volbami.

S prezidentem Klausem se Kwaœniewski shodl na tom, že je třeba k vyřešení politické krize na Ukrajině plně vyčerpat všechny domácí právní a ústavní mechanismy a nedopustit, aby se spoléhalo na řešení zvnějšku, které by situaci v zemi spíše vyhrotilo než vyřešilo. Je "S tímto postojem bude mít prezident Kwaœniewski na Ukrajině plnou podporu českého prezidenta Václava Klause," informoval Novinky mluvčí Hradu Petr Hájek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků