Hlavní obsah
Žena v burkinách Foto: Profimedia.cz

Burkiny nás začleňují do společnosti, tvrdí muslimka

Burkiny, které jsou předmětem rozjitřené diskuze ve Francii, jsou ve své rodné zemi, v Austrálii, prostředkem k začlenění praktikujících muslimek do společnosti. Jejich prostřednictvím si také mohou vychutnat požitek z pobytu na pláži, tvrdí podle agentury AFP jejich tvůrkyně Aheda Zanettiová.

Žena v burkinách Foto: Profimedia.cz
Burkiny nás začleňují do společnosti, tvrdí muslimka

Část francouzské politické scény proti těmto islámským plavkám protestuje s obviněním, že burkiny si naopak zahrávají s vymykáním se ze společnosti. A francouzský premiér Manuel Valls podpořil zejména pravicové starosty vyhlašující zákazy nošení burkin na plážích.

Osmačtyřicetiletá Aheda Zanettiová, která je Australankou libanonského původu, říká, že před více než deseti lety navrhla v Sydney tyto plavky, které zakrývají celé tělo včetně vlasů až po kotníky, aby si muslimky mohly užít pobytu na pláži a současně neporušovaly principy svého náboženství. „Pláž, surfování, slunce a sport jsou součástí australské kultury. Cítila jsem, že mi všechny tyto aktivity byly v mládí odpírány,” říká návrhářka, která chodí zahalená i běžně po ulici.

Nápad na vytvoření burkin dostala, když sledovala, jak její neteř hraje nohejbal. „Chtěla jsem, aby nikdo nebyl omezován v soukromých sportovních aktivitách vzhledem k limitům, které klade slušnost,” dodala.

Zanettiová otevřela první obchod v Sydney s burkinami v roce 2005. Od té doby prodala tato matka tří dětí více než 700 000 těchto plavek a dodává je do velkoobchodů ve Švýcarsku, v Británii, v Bahrajnu a v Jihoafrické republice.

V Sydney vyvolaly potyčky

Když se ovšem burkiny objevily na sydneyské pláži Cronulla, vyvolalo to potyčky mezi mládeží blízkovýchodního původu a australskými bělochy. Násilnosti zemi šokovaly a vedly mimo jiné místní sdružení záchranářů, aby se zaměřilo také na nábor muslimů. Zanettiová od nich dostala objednávku na burkiny ve žluté a červené, tedy v barvách záchranářské asociace.

Burkiny dovolují Siham Karraové-Hassanové znovu se koupat v bazénu. Před dvěma desetiletími ji z koupaliště vyhnali, protože nesměla nosit do vody oblečení vyrobené z bavlny. „Věci se rychle změnily s burkinami,” řekla tato matka šesti dětí, jejíž 25letá dcera je instruktorkou v plavání v burkinách.

„Jsem velmi aktivní. Takže čím víc cvičím, čím víc se mohu dostat do vody, čím víc si mohu brát svoje burkiny, tím jsem šťastnější,” dodala.

Chrání i před sluncem

Ostatní plavci se na ni dívali zpočátku velmi udiveně, ale pak si prý zvykli. Některé ženy, včetně nemuslimek, se jí na burkiny ptají a uvažují o jejich koupi, aby se chránily před spalujícím australským sluncem.

Fitnesová instruktorka Fatma Tahaová pořádá vodní aerobik vyhrazený ženám v západním Sydney. Podle ní burkiny některým muslimkám usnadnily rozhodnutí se toho účastnit.

Zanettiová, která si zavedla obchodní značku „burkini” a „burqini” (spojení burky a bikin), je nešťastná ze záporných reakcí, které se těmto výrobkům dostalo ve Francii. „(Francouzští politici) používají slovo burkiny jako špatný koncept islámu, ale je to jen obyčejné slovo,” upozornila.

„Je to slovo, které jsem vytvořila k popsání produktu, který vyrábím. Neschováváme pod ním bombu, neslouží k výcviku teroristů,” dodala.
 „Oblečení je tu od toho, aby uspokojovalo určitý druh potřeby. Burkiny jsou typem úboru pro určitou činnost. A jestli to pomůže, vždy se mohou pod nimi nosit bikiny,” řekla Zanettiová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků