Hlavní obsah
Tábor v Charmanli na jihu Bulharska Foto: Visar Kryeziu, ČTK/AP

Bulharsko vyhostí migranty, kteří se střetli s policisty

Migranty, kteří se ve čtvrtek střetli s policisty v přijímacím táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska, chce Bulharsko vyhostit. V pátek to podle agentury AFP uvedl úřadující bulharský premiér Bojko Borisov.

Tábor v Charmanli na jihu Bulharska Foto: Visar Kryeziu, ČTK/AP
Bulharsko vyhostí migranty, kteří se střetli s policisty

Potřebné přípravy by se měly odehrát během příštího týdne. „Ti, kteří nechtějí dodržovat pravidla“ by měli být podle Borisova nejdříve přesunuti do tábora v bývalých armádních kasárnách poblíž tureckých hranic a následně by měli zemi opustit.

„Budou vypovězeni z Bulharska tak brzy, jak jen to bude možné,“ citovala Borisova agentura AFP.

V největším utečeneckém táboře v Bulharsku je umístěno na 3000 běženců, hlavně z Afghánistánu a Sýrie. Na vzbouření se podle úřadů podíleli především Afghánci.

Vyhoštěno by mělo být tisíc lidí, napsala AFP. Borisov řekl, že první letadlo s afghánskými migranty by mohlo odstartovat v prosinci.

Jedno okno nezůstalo celé

Nepokoje v táboře začaly ve čtvrtek kolem poledne pálením pneumatik a házením kamení na policisty. Podílelo se na nich asi 2000 migrantů. Rozvášnění lidé se následně pustili do ničení nové budovy, z níž vynášeli všechny věci a pálili je.

Policie později proti řádění zasáhla nasazením vodních děl a gumovými projektily. Podle ministerstva vnitra bylo zraněno 24 policistů, lékařskou pomoc vyhledali i tři běženci.

Borisov podle agentury BGNES uvedl, že je možné, že vše bylo zorganizováno zvenčí. „Afghánské skupiny napadaly Syřany, aby je přiměly bouřit se,“ řekl premiér v Charmanli, kam se přijel podívat.

Uvedl, že pět ze zadržených bude okamžitě vyhoštěno, protože představují hrozbu pro národní bezpečnost.

Uprchlický tábor v pátek hlídalo asi 250 příslušníků pořádkové policie a ministerstvo obrany tam posílá i 60 vojáků, kteří mají pomoci zabránit dalším násilnostem.

„Jsem velmi znepokojen... Jak vidíte, ani jedno okno nezůstalo celé. Lidé, kteří jsou zodpovědní za toto vandalství, budou pohnáni před spravedlnost,“ řekl během návštěvy Charmanli bulharský premiér.

Vyzval také obyvatele Charmanli, aby zůstali klidní a snažili se žadatele o azyl neprovokovat. Malá skupina místních ho vítala máváním bulharskými vlajkami a požadovala, aby byl tábor uzavřen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků