Hlavní obsah
Foto: Redakce Novinky.cz

Britové pátrají po chemikovi schopném vyrobit zadržený ricin

Britské bezpečnostní složky jsou po nedělním nálezu jedovatého ricinu v soukromém bytě v severním Londýně na nohou. Zatím však nenašly žádné důkazy o tom, že by jed měl být použit proti civilnímu obyvatelstvu, ani kdo jej vyráběl.

Foto: Redakce Novinky.cz
Britové pátrají po chemikovi schopném vyrobit zadržený ricin

Policie případ předala médiím až v úterý pozdě odpoledně s odůvodněním, že "probíhá vyšetřování". Uvolnila proto jen velmi málo informací týkajících se celé akce. Zatím je známo, že zásah proti výrobně ricinu proběhl v neděli ráno a zatčeno bylo celkem šest Alžířanů. Úřady nyní prověřují jejich možné napojení na mezinárodní teroristické sítě.

Hlavního chemika policie zatím nemá

Policie v bytě zajistila jen "velmi malé množství ricinu", především na nástrojích používaných při výrobě látky. Přesnou hmotnost nálezu úřady nesdělily. Pachatelé prý chtěli ve výrobě ricinu dále pokračovat, protože v pokoji se našlo zařízení sloužící k výrobě jedu a i surovina, konkrétně rozdrcené boby, nezbytná pro jeho výrobu. Na místě policie zatkla jednoho muže, dalších pět zadržela při následné honičce ve Wood Green. Další podrobností, kterou sdělila policie k osobám pachatelů, je jejich věk přesahující dvacet let a nepřevyšující čtyřicet. Nikdo ze zadržených podle prvních výslechů policie není schopen ricin vyrobit. V bytě tedy musel pracovat ještě minimálně jeden člověk, chemik.

Tony Blair v úterý situaci komentoval, že "boj s mezinárodním terorismem pokračuje a nebezpečí se zvyšuje a je stále hmatatelnější".

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků