Hlavní obsah
Brazilský exprezident Lula da Silva Foto: Rodrigo Paiva , Reuters

Brazilský exprezident Lula dobrovolně do vězení nepůjde

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva se v pátek odmítl přihlásit na policii, aby nastoupil výkon dvanáctiletého trestu, k němuž byl zatím nepravomocně odsouzen za korupci. Federální soudce mu dal lhůtu do pátečních 22:00 SELČ, aby se sám vydal, což neučinil.

Brazilský exprezident Lula da Silva Foto: Rodrigo Paiva , Reuters
Brazilský exprezident Lula dobrovolně do vězení nepůjde

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje následně uvedla, že Lulův právní tým nyní vyjednává s federální policií. Lulovi obhájci se jeho nástup do vězení pokusili oddálit i pomocí nové stížnosti k nejvyššímu soudu, ten jí však nevyhověl. Podle brazilských médií již policie připravila vrtulník i letadlo, které mají exprezidenta do věznice dopravit.

Jinou Lulovu žádost o setrvání na svobodě ve středu zamítl brazilský nejvyšší soud, díky čemuž mohl federální soudce Sergio Moro vydat zatykač. Lulovi obhájci v pátek přichystali novou stížnost kvůli tomu, že Morův příkaz k Lulovu uvěznění je údajně v rozporu s rozsudkem odvolacího soudu, který v lednu zvýšil exprezidentovi trest z původních devíti na 12 let. Podle médií má bývalý brazilský vůdce ještě právní prostředky, jak nástup do vězení oddálit, zřejmě však nanejvýš v řádu týdnů.

Populární levicový politik pobývá v odborové centrále ocelářů na předměstí nejlidnatějšího brazilského města Sao Paulo. Podle místního listu Folha de Sao Paulo prohlásil, že do stanovené lhůty se na policii v jihobrazilském městě Curitiba dostavit nehodlá. V ústředí odborářů se sešel s vedením své Strany pracujících (PT), mezi nimiž byla i předloni sesazená exprezidentka Dilma Rousseffová. Dorazili i jeho blízcí a stoupenci a očekává se, že jeho případné zatčení vyvolá protesty.

Odsouzen za korupci

Lulova kauza je ostře sledována i kvůli tomu, že je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Lula má sice ještě možnost odvolání, to mu však již nezaručuje setrvání na svobodě a možnost kandidovat. Poslední slovo v otázce jeho kandidatury bude mít nejvyšší volební komise, očekává se ale, že ji kvůli verdiktu soudu neumožní.

Lula čelí několika obviněním z korupce. Loni v červenci se stal prvním exprezidentem Brazílie, který byl za korupci odsouzen do vězení. Jeho kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který podle soudu dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků