Hlavní obsah

Bratislavští lékaři zahájili stávku

Ve čtvrtek v půl čtvrté odpoledne vstoupili lékaři a zdravotnický personál bratislavské Fakultní nemocnice do časově neomezené stávky. Na Slovensku se jedná o historicky první stávku zdravotníků, kteří jsou nespokojeni se svými mzdami a požadují jejich zvýšení o 25 procent.

Bratislavští lékaři zahájili stávku

Zatím není jasné, kolik zdravotníků se do stávky zapojilo. Podle odborů by se měly ke stávce postupně připojit také další nemocnice mimo hlavní město. Připraveny stávkovat jsou nemocnice v Nitře, Prešově, Banské Bystrici, Zvolenu a Trenčíně. V pondělí by se měla přidat nemocnice v Bojnicích.

Během stávky budou lékaři ošetřovat pouze akutní případy. Plánované operace budou odloženy na jiný termín. K stávce se nepřidaly některé menší nemocnice. V Dětské nemocnici v Banské Bystrici přistoupili zdravotníci na kompromis, když přijali návrh ředitele na zkrácení pracovní doby a prodloužení dovolené o týden.

"Je to pro nás přijatelný kompromis. Víme, že ředitel nemocnice nemá prostředky na zvyšování platů, ale za jeho návrhem je cítit, že nám chce vyjít vstříc," uvedl jeden z lékařů.

Většina pacientů zdravotníky chápe a považuje jejich platy za příliš nízké. "Zachraňují životy a mají problém uživit rodiny," řekla Právu Andrea Koščová. Starší lidé však neskrývali obavy, že v průběhu stávky se jim nedostane dostatečné péče. "Mám několik vážných diagnóz. Mám strach, že se mi stav zhorší a kvůli stávce se o mně lékaři nepostarají," uvedla Mária Šándorová.

Anketa
Mají mít lékaři právo stávkovat?
Ano
72.6 %
Ne
27.4 %
Celkem hlasovalo 62 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků