Hlavní obsah
Sobotní bouře na pláži Scheveningen v Nizozemsko Foto: Phil Nijhuis, ČTK/AP

Bouře, lijáky a tornáda zuří v části západní Evropy

Po období veder postihly v noci na sobotu mnohé oblasti Francie, Belgie a Nizozemska silné bouřky. Provázely je vichry o rychlosti i přes 100 kilometrů v hodině a vydatné lijáky. Na některých místech bouře řádily i během soboty. Někde byla narušena doprava a v Nizozemsku padající stromy zabily řidiče a zranily další lidi.

Sobotní bouře na pláži Scheveningen v Nizozemsko Foto: Phil Nijhuis, ČTK/AP
Bouře, lijáky a tornáda zuří v části západní Evropy

Zatím nejvíce bylo postiženo Nizozemsko, kde úřady hlásí zablokované silnice poraženými stromy, narušení dopravy na amsterodamském mezinárodním letišti Schiphol. Nejméně 12 letů bylo zpožděno. Doprava na hlavním vlakovém nádraží Amsterodamu se zcela zastavila, ustala i tramvajová doprava.

Padající strom zabil automobilistu, který jel ve východní provincii Gelderland. Několik lidí na jiných místech utrpělo zranění.

Popadané stromy během sobotní bouře ve Wassenaar v Nizozemí.

Foto: Phil Nijhuis, ČTK/AP

Jde o nejsilnější červencovou bouři v zemi, co se zde začaly vést záznamy o počasí, uvedly úřady. U pobřeží dosahovala rychlost větru až 121 kilometrů v hodině. Záchranné služby v Haagu, kde sídlí vláda, vyzvaly motoristy, aby raději nevyjížděli.

Ve Francii sužovalo špatné počasí hlavně sever a východ země od Bretaně přes Nord Pas-de-Calais až po Alsasko a Alpy. Někde byla hlášena i malá tornáda a poškození domů.

Vítr během sobotní bouře dosahoval rychlosti 120 kilometrů v hodině (De Zuidduin in Katwijk, Nizozemí).

Foto: Phil Nijhuis, ČTK/AP

V Grenoblu provázely průtrž mračen i kroupy a některé ulice města se ocitly pod vodou. Místní povodně byly hlášeny i v jeho okolí. Francouzská meteorologická služba zaznamenala během nynější bouře už 77 521 blesků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků