Hlavní obsah
Ostrovské skály se schovávají, vykukují převážně jen jejich vrcholy Foto: Vratislav Konečný

BND věděla předem o plánech Albánců na pogromy v Kosovu

Německá rozvědka BND věděla týdny dopředu, že kosovští Albánci připravují útoky na Srby v Kosovu. Jak uvedla televize ZDF ve čtvrtečním pořadu heute-journal, tři týdny před výbuchem násilí s 19 mrtvými a tisícem raněných letos v březnu BND odposlechla islamisty připravující útoky.

Ostrovské skály se schovávají, vykukují převážně jen jejich vrcholy Foto: Vratislav Konečný
BND věděla předem o plánech Albánců na pogromy v Kosovu

Muž, jenž podle ZDF udržoval kontakty s al-Kajdá, v rozhovoru upozorňoval, že "za dva až tři týdny" vypukne v prostoru Uroševace v jižním Kosovu "výbušná nálada".

O několik dní později pak placenému informátorovi BND sdělil, že "v Prizrenu už je všechno připraveno na žhavou party". Aktivisté si jen stěžovali, že mají určité problémy získat dost autobusů, které by na místo svezly militantní kosovské Albánce. Islamista vystupuje pod jménem Samedin Xhesairi a je na výplatní listině BND.

Při nejtěžších nepokojích od konce kosovské války v roce 1999 58 tisíc kosovských Albánců 17. a 18. března napadlo Srby, kteří se v Kosovu ještě zdržovali.

Jednotky KFOR tvořené vojáky NATO a odpovědné za bezpečnost v jihosrbské provincii pak čelily kritice za to, že váhavě a nečinně pogromům přihlížely.

Karadžič se údajně skrývá v Rusku

Bývalý politický vůdce bosenských Srbů, mezinárodně hledaný Radovan Karadžič obžalovaný z válečných zločinů se ukrývá v Rusku. Včera to uvedl bosenský týdeník Ljiljan blízký muslimsko-nacionalistické straně SDA.

Časopis s odvoláním na bosenské a srbské bezpečnostní služby naspal, že Karadžiče dostali z Balkánu na nákladní lodi přes Novi Sad. V Rusku ho chrání básník Eduard Limanov, v době obléhání Sarajeva stoupenec Republiky srbské v Bosně.

Podle týdeníku se generál Ratko Mladič, spolu s Karadžičem obžalovaný v roce 1995 haagským tribunálem OSN z genocidy spáchané za bosenské války v letech 1992 až 1995, těší ochraně srbského premiéra Vojislava Koštunici a srbsko-černohorského armádního velení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků