Hlavní obsah
Foto: Kamil Kyzlink

Blix: zbraně jsme v Iráku nenašli, sankce však Bagdád porušil

Zbrojní inspektoři OSN nenašli při svých dosavadních kontrolách v Iráku žádné přesvědčivé důkazy o existenci zbraní hromadného ničení. Řekl to v newyorském sídle OSN šéf inspekčního týmu Hans Blix Radě bezpečnosti OSN. Zároveň zkritizoval iráckou dokumentaci o zbraních, které má Bagdád k dispozici, a obvinil Irák z porušení sankcí OSN.

Foto: Kamil Kyzlink
Blix: zbraně jsme v Iráku nenašli, sankce však Bagdád porušil

Podle agentury AP Blix uvedl, že Irák v rozporu se sankcemi dovezl raketové motory a suroviny pro výrobu pevných paliv pro rakety. "Působíme nyní v Iráku zhruba dva měsíce a naše kontroly zahrnují stále širší oblasti země. Přitom jsme zatím nenašli žádné nezvratné důkazy," cituje Blixe agentura. Blix dnes spolu se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammadem Baradejem informoval RB OSN o dosavadních výsledcích kontrol a o hodnocení irácké zprávy o zbraních hromadného ničení, kterou Bagdád odevzdal v listopadu a která má kolem 12 000 stran.

Formální zprávu má Blix podat 27. ledna. "Navštívili jsme již asi 125 míst v Iráku, z nichž některá nebyla dosud vůbec kontrolována. V budoucnu inspektoři navštíví ještě další místa, tak jak budeme dostávat informace ze zpravodajských zdrojů," řekl dále Blix. Odmítl ale upřesnit, zda inspektoři OSN pracují i na základě informací zpravodajských služeb USA. "Dostáváme informace z několika zpravodajských zdrojů, které jsou pro nás velmi prospěšné, ale nebudu zacházet do podrobností," řekl.

USA začaly spolupracovat s inspektory

Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl listu The Washington Post, že "v posledních několika dnech" začaly Spojené státy dodávat inspektorům "významné zpravodajské údaje", které jim umožní dělat jejich práci "agresivněji a důkladněji". Přiznal však zároveň, že Washington nedává inspektorům všechny informace, které má k dispozici.

Francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin oznámil, že jeho vláda hodlá předložit v RB OSN návrh rezoluce, která bude požadovat od všech zemí, aby poskytly veškeré informace, které mají o iráckých zbrojních programech a místech, která by měla být v Iráku navštívena. K irácké dokumentaci Blix dnes zopakoval, že ji považuje za nekompletní a že ponechává mnoho otázek nezodpovězených. Právě proto inspektoři potřebují další zpravodajské informace, řekl a vyzval Bagdád, aby zodpověděl dosud otevřené otázky.

Baradej uvedl, že po dvou měsících inspekcí je zatím stále ještě příliš brzy na to, aby bylo možné říci, zda se režim Saddáma Husajna pokouší vyvinout jaderné zbraně. "Nejsme si jisti, zda Irák má jaderné kapacity," řekl. Ke konkrétní námitce USA a Velké Británie sdělil, že hliníkové roury, které Irák vlastní, nejsou vhodné k výrobě jaderných zbraní. Poradce Saddáma Husajna Amír Saadí však dnes rozhodně odmítl, že irácká zpráva je neúplná. "Lidé, kteří to tvrdí, zprávu nečetli," prohlásil Saadí s tím, že Irák je připraven jakékoli dotazy zodpovědět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků