Hlavní obsah

Blair z Prahy vyhrožoval Íránu Radou bezpečnosti

Írán musí plnit své povinnosti a závazky v oblasti jaderné politiky, a pokud tak neučiní, bude muset jednat Rada bezpečnosti OSN a může nastat vážná situace, prohlásil v pátek na adresu teheránské vlády britský premiér Tony Blair, který je na návštěvě v Praze.

Blair z Prahy vyhrožoval Íránu Radou bezpečnosti

Zdůraznil, že nikdo nechce, aby íránští občané měli horší práva než jiní lidé. "Ale s těmi právy jsou spojeny určité povinnosti a závazky a je důležité, aby byly dodržovány," konstatoval Blair.

Velvyslanci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN - USA, Rusko, Čína, Británie a Francie - se v pátek sejdou ke druhé schůzce věnované Íránu. Zatím se bude jednat za zavřenými dveřmi.

Rada bezpečnosti je nejednotná

Rada se zabývá íránským jaderným programem poté, co jí celou záležitost předala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) [celá zpráva]. Velvyslanci stálých členů by měli připravit prohlášení, které by mohlo být schváleno příští týden v plénu patnáctičlenné rady.

USA, Británie a Francie jsou pro zvýšení tlaku na Teherán, pokud nezačne dodržovat rezoluce MAAE. Nicméně Rusko i Čína daly najevo, že jsou proti sankcím a pro mírnější postup založený na diplomacii.

Írán, který má velké zásoby ropy, tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřen výhradně na výrobu elektřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků