Hlavní obsah
Besedu o Hieronymu Lormovi vedla Jiřina Falková. Foto: Dana Smrčková

Blair očekává úder al-Kajdy na Británii

Zpravodajské služby prokázaly, že existuje vazba mezi některými lidmi v Iráku a členy teroristické sítě al-Kajdá. Ta se navíc nevyhnutelně pokusí provést teroristický útok na cíle v Británii. Prohlásil to v úterý britský premiér Tony Blair.

Besedu o Hieronymu Lormovi vedla Jiřina Falková. Foto: Dana Smrčková
Blair očekává úder al-Kajdy na Británii

"Existují zprávy o vazbách mezi členy al-Kajdá a lidmi v Iráku," řekl Blair. Připustil, že nejsou důkazy o tom, že vztahy s al-Kajdou udržují příslušníci bagdádského režimu. Usoudil, že je však přesto možné tvrdit, že existuje určitá vazba mezi al- Kajdou a Irákem.

Británie spolu s USA v pondělí přesvědčovaly ostatní členy Rady bezpečnosti OSN, že je nutné rychle vojensky zasáhnout proti Iráku. Argumentovaly přitom tím, že tato "zločinecká země" může každou chvíli poskytnout teroristům zbraně hromadného ničení.

Teroristickému útoku na Británii nelze zabránit

Blair v úterý řekl, že nelze zabránit tomu, aby se teroristické skupiny nějakým způsobem nepokusily zaútočit proti cílům v Británii. "Myslím, že nedávná zatčení ukazují, že teroristická síť je zde i jinde ve světě," dodal Blair.

V Británii bylo v pondělí zatčeno sedm osob v souvislosti s odhalením laboratoře na výrobu ricinu. Tento nález byl označen za první konkrétní důkaz od předloňských atentátů v USA 11. září, že se Británie může stát terčem útoku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků