Hlavní obsah
Snímek pořízený dronem ukazuje exteriér The Creche, domu ukrývajícího děti, v Betlémě na izraelském západním břehu Jordánu Foto: Yosri Aljamal, Reuters

Betlém utichl, ale půlnoční nevzdá

Omezení spojená s bojem proti koronaviru se letos citelně dotknou i půlnoční mše v Betlémě na Západním břehu Jordánu, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš.

Snímek pořízený dronem ukazuje exteriér The Creche, domu ukrývajícího děti, v Betlémě na izraelském západním břehu Jordánu Foto: Yosri Aljamal, Reuters
Betlém utichl, ale půlnoční nevzdá

Obřad konaný každoročně v kostele svaté Kateřiny, který přiléhá k bazilice Narození Páně, se uskuteční, ale jen za přítomnosti omezeného počtu kněží. Veřejnost se mše nebude moci osobně zúčastnit.

„Vzhledem k pandemii a ve snaze zajistit všem bezpečnost se půlnoční mše bude konat jen za přítomnosti duchovních. Do celého světa ji bude přenášet televize,“ potvrdil šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Betlém, který bývá v předvánočním čase velmi rušný, letos do značné míry utichl. Projevilo se to i nedávno při slavnostním rozsvěcování vánočního stromu na náměstí Jesliček před bazilikou. Přijít směli jen vybraní představitelé církví a politické scény, protože také na palestinských územích se infekce šíří velkou rychlostí.

„Je důležité, abychom tento čas v Betlémě slavili. Ale stejně tak je důležité chránit lidské životy,“ zdůraznil starosta města Anton Salman. Veřejnost vyzval k pochopení restrikcí. „Jsou nutné, abychom se tady příští rok mohli opět sejít ve velkém počtu,“ dodal Salman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků