Hlavní obsah

Berlusconi zatvrzele odmítá uznat porážku

Navzdory rozhodnutí italského kasačního soudu, že vítězem parlamentních voleb se stal středolevý blok Jednota Romana Prodiho, dosluhující premiér Silvio Berlusconi nadále odmítá uznat těsnou porážku a plánuje další právní kroky.

Berlusconi zatvrzele odmítá uznat porážku

Berlusconi se k nim rozhodl po poradě se svými poradci. Jeho ministr hospodářství Giulio Tremonti řekl italské televizi RAI, že musí být objasněny některé "anomálie". Národní koordinátor Berlusconiho strany Vzhůru Itálie Sandro Bondi to upřesnil. Podle něj by soud měl rozšířit svou zprávu i na "neregulérnosti" v hlasování v zahraničí.

Ve středu kasační soud rozhodl, že Prodim vedená Jednota vyhrála v dolní komoře o 24 775 hlasů, což se skoro neliší od původních výsledků.

Nadále ovšem probíhá přepočítávání hlasů do Senátu, kde se prošetřuje 3100 odevzdaných lístků. Podle odborníků by však ani ty neměly přinést žádnou změnu. Berlusconi se míní zaměřit na hlasy ze zahraničí, protože v Senátu rozhodly o vítězství Jednoty, v samotné Itálii získal více křesel Berlusconim vedený blok Dům svobody.

Berlusconi je ve svém boji osamocený. Dvě strany z Domu svobody už Prodiho vítězství uznaly.  BBC uvádí, že cílem Berlsuconiho je podkopat Prodiho vládu, doufat, že se rychle rozpadne a uskuteční se nové volby, v nichž mediální magnát získá zpět ztracenou funkci. 

Levice se hádá o funkce

Uvnitř levicové koalice již propukly první spory o obsazení státních funkcí. Prodi by údajně chtěl přidělit pozici předsedy Poslanecké sněmovny šéfovi komunistů Fausto Bertinottimu, s tím ale nesouhlasí největší strana koalice, Levicoví demokraté (DS), kteří funkci nárokují pro sebe. "Nejsilnější strana koalice by měla mít alespoň jednoho z předsedů obou parlamentních komor," zdůraznil šéf DS Piero Fassino.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků