Hlavní obsah

Bělehrad žádá odklad na vydání Mladiče do Haagu

Srbsko ve čtvrtek požádalo Evropskou unii, aby mu poskytla více času na vydání bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče obviněného z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Prezident Boris Tadić ve středu večer v rozhovoru pro státní televizi uvedl, že první reakce Bruselu na žádost nebyla příznivá.

Bělehrad žádá odklad na vydání Mladiče do Haagu

"Zahájili jsme diplomatickou ofenzivu, aby Evropská unie odložila datum vydání Mladiče, které bylo stanoveno na 5. dubna," prohlásil Tadić. Sdělil, že do této "diplomatické ofenzivy" je zapojen kromě něho také premiér Vojislav Koštunica a ministr zahraničních věcí Vuk Drašković.

"Nevím ještě, jaká bude konečná odpověď, ale musím říct, že první reakce nejsou příznivé," poznamenal prezident. "Politika nezná slitování, a proto je třeba se připravit i na to nejhorší," dodal.

Brusel dal Srbsku ultimátum [celá zpráva], aby do 5. dubna vydalo Ratka Mladiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. V opačném případě budou přerušena jednání o stabilizační a asociační dohodě Srbska a Černé Hory s EU. [celá zpráva]

Tadić prohlásil, že Srbsko musí splnit své závazky i navzdory tomu, že haagský tribunál kvůli úmrtím dvou Srbů, Milana Babiče a Slobodana Miloševiče, v jeho věznici "nepochybně ztratil svou autoritu".

Ratko Mladić je považován spolu s bývalým bosenskosrbským prezidentem Radovanem Karadžičem za hlavního viníka masakru Muslimů v Srebrenici. Srbské jednotky tam zabily na 8000 bosenských Muslimů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků