Hlavní obsah
Nejsilnější atomové bomby na území SRN byly trojnásobně účinnější než atomová bomba svržená na Hirošimu (výbuch na snímku). Foto: ČTK

Američané měli v SRN 700 jaderných bomb

Na území někdejšího západního Německa se v polovině šedesátých let, v době studené války, nacházelo na 799 atomových bomb, které tajně dovezly USA. S odvoláním na poznatky mnichovského historika Detlefa Balda to ve svém posledním vydání napsal týdeník Focus.

Nejsilnější atomové bomby na území SRN byly trojnásobně účinnější než atomová bomba svržená na Hirošimu (výbuch na snímku). Foto: ČTK
Američané měli v SRN 700 jaderných bomb

„Věděly o tom asi jen dvě desítky lidí,“ tvrdí Bald, který měl přístup k soukromému archívu někdejšího kancléře Helmuta Schmidta (1974-82). Politici, generálové i vědci až dosud označovali informace o utajené jaderném arzenálu za „fámy“ a „výplody fantazie“ mírových aktivistů.

Podle Balda začal transport atomových zbraní do Spolkové republiky v polovině šedesátých let. Měly být použity v případě napadení země. Jejich výbušná síla činila činila 0, 2 až 45 kilotun TNT, nejsilnější „atomové miny“ byly tudíž trojnásobně účinnější než atomová bomba svržená na Hirošimu.

O nasazení bomb rozhodovala výlučně armáda. „Žádný německý, ani americký politik nemuseli dát souhlas,“ upozornil Bald. Situaci změnil až Schmidt v roce 1969, když se stal za kancléře Willyho Brandta ministrem obrany. Bomby však odvezli z Německa až po 23. říjnu 1973, kdy dosáhl dohody s americkým kolegou Melvinem Lairdem. Armáda zároveň přišla o výhradní pravomoc rozhodovat o použití jaderného arzenálu.

Historikova zjištění potvrzuje exkancléř Schmidt v knize Politika zodpovědnosti, která vyjde příští pátek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků