Hlavní obsah

Albánci demonstrovali v Kosovu, napětí roste

Na sto kosovských Albánců demonstrovalo ve čtvrtek před budou parlamentu v Prištině. Žádali nezávislost Kosova. V listopadu by měly začít rozhovory mezi Přištinou a Bělehradem o osudu Kosova, které spravuje OSN.

Albánci demonstrovali v Kosovu, napětí roste

Albánští demonstranti vytvořili před vstupem do parlamentu rudou barvu a nutili poslance, aby jimi prošli a zanechali pak za sebou krvavé stopy. Obávají se, že rozhovory povedou ke kompromisu. 

"Cílem těchto rozhovorů jsou ústupky a ústupky znamenají zříci se našich požadavků na svobodu a obětí, které byly za ni položeny. Jednání znamenají brodit se v krvi 10 000 albánských civilistů," řekl Kurti s narážkou na odhadovaný počet obětí válečného konfliktu v Kosovu, který ukončily na jaře 1999 nálety jednotek NATO.

Kosovo žádá úplnou nezávislost, zatímco Bělehrad připouští jen širokou autonomii v rámci Srbska. Podle nejmenovaného diplomata by mohla báti vyhlášena "podmíněná nezávislost", to je ale pro Albánce nepřijatelné.

Útoky na srbské policisty

Napětí před jednáním proto stoupá. Potvrdil to i středeční útok na vysokého srbského policejného důstojníka. Dejan Janković, který velí policii v Gnjilane a je nejvýše postaveným srbským policejním důstojníkem v Kosovu, srbským médiím sdělil, že šlo o klasický přepad ze zálohy. Střelba byla zahájena zpoza rohu, když jeho vůz  pomalu projíždělpo silnici Gnjilane - Kaćanik. Při útoku byl zraněn také Jankovičův řidič.

Správce OSN pro Kosovo Soren Jessen-Petersen akci označil za "zbabělý útok".

Útok je třetí v řadě. V září byl na jihu Kosova postřelen policista několik dnů poté, co byli dva Srbové zabiti a dva další zraněni při střelbě na silnici. Útoky začaly pro osmnácti měsících relativního klidu.

Srbové obvinili z útoků albánské extremisty, kteří požadují nezávislost Kosova. Provincie, která je pod správou OSN, zůstává součástí Srbska. Její definitivní status ještě není jasný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků