Hlavní obsah
Japonský seizmolog ukazuje záznam seizmografu se zemětřesením u Sumatry. Foto: Yuriko Nakao, Reuters

Írán postihlo zemětřesení

Nejméně pět mrtvých a 120 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v noci na pátek postihlo severozápad Íránu. Uvedly to tiskové agentury s odvoláním na záchranáře. Předchozí bilance čítala tři mrtvé a dvě desítky zraněných. Otřesy podle guvernéra provincie zničily asi tři desítky domů.

Japonský seizmolog ukazuje záznam seizmografu se zemětřesením u Sumatry. Foto: Yuriko Nakao, Reuters
Írán postihlo zemětřesení

Zemětřesení podle americké geologické služby USGS dosahovalo síly 5,9 stupně. Otřesy podle seizmologů z teheránské univerzity vycházely z hloubi osmi kilometrů, epicentrum se nacházelo přibližně 120 kilometrů od města Tabríz, správního střediska provincie Východní Ázerbájdžán.

Země se třásla nejprve okolo 02:30 místního času, kdy střední Evropa měla půlnoc, pak následovaly čtyři další otřesy o síle 4,1 až 4,8 stupně.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá.

Loni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 6,3 stupně. V důsledku katastrofy bylo zraněno více než 700 lidí. Předloni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. V důsledku katastrofy přišlo o život více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26 000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků