Hlavní obsah
Íránský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Alí Asghar Soltaníja Foto: Profimedia.cz

Západ má poslední šanci jednat, pohrozil Írán

Šestistranná jednání o íránském jaderném programu, která se uskuteční příští týden v Istanbulu, by mohla být posledními, k nimž se Teherán uvolí. Ve středu to podle státní agentury IRNA řekl íránský zástupce při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Alí Asghar Soltaníja.

Íránský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Alí Asghar Soltaníja Foto: Profimedia.cz
Západ má poslední šanci jednat, pohrozil Írán

„Mohla by to být poslední šance, protože s instalací palivových tyčí vyráběných Íránem do teheránského výzkumného reaktoru parlament zřejmě vládě nedovolí dál jednat nebo poslat uran za hranice země. Setkání v Istanbulu by mohlo být pro Západ poslední šancí vrátit se k rozhovorům,“ řekl Soltaníja.

Istanbul hostí příští týden delegace Íránu a pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Číny, Ruska, Velké Británie, Francie) a Německa. Západní země požadují garance, že Írán neusiluje o jadernou zbraň. Teherán tvrdí, že jeho program má jen průmyslové a medicínské účely.

Poslední rozhovory byly vedeny v říjnu 2009. Dohoda o vývozu íránského uranu do zahraničí, kde bude kontrolovaně obohacen na 20 procent a vrácen, ale zkrachovala, což nakonec vedlo k novým sankcím, které v OSN prosadily Spojené státy.

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí v sobotu prohlásil, že země bude schopna dodávat do reaktoru v Teheránu do konce roku vlastní palivo, čímž jakákoliv dohoda o výměně jaderného materiálu „ztrácí svůj smysl“.

Západní analytici upozorňují, že Írán občas své pokroky zveličuje, aby měl výhodnější pozici při vyjednávání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků