Hlavní obsah

Vyprahlou Saúdskou Arábii postihly nečekané záplavy, 77 mrtvých

Při záplavách vyvolaných silnými dešti v Džiddě a Mekce na západě Saúdské Arábie přišlo o život podle posledních zpráv 77 osob. Desítky dalších jsou nezvěstné. Informovala o tom ve čtvrtek BBC s odvoláním na saúdskoarabské úřady. Záplavy uhodily právě v době tradiční muslimské pouti do Mekky. Saúdskoarabská civilní ochrana neupřesnila, zda mezi oběťmi jsou také poutníci.

Vyprahlou Saúdskou Arábii postihly nečekané záplavy, 77 mrtvých

Podle oficiální tiskové agentury SPA zahynulo 77 lidí, většina v Džiddě a několik v Mekce. Úřady v Džiddě zatím identifikovaly mezi mrtvými 21 místních, ostatní v Saúdské Arábii bydleli, ale nebyli jejími občany.

Silný déšť, při němž během několika hodin spadlo 90 milimetrů vody, zaplavil některé čtvrti v Džiddě a zničil několik domů. Záchranáři museli pomáhat v obou městech asi 900 lidem. Déšť je v době pouti do Mekky nezvyklý jev.

Civilní ochrana neuvedla, zda jsou mezi postiženými také poutníci, deště však zkomplikovaly cestu více než dvou miliónů věřících do údolí Miná u Mekky, kde se ve čtvrtek na pahorku Arafát u muslimského svatého města shromáždí k celodennímu rozjímání a modlitbám.

V pátek pak začne svátek oběti Íd al-adhá, při němž budou poražena obětní zvířata a jejich maso rozdáno potřebným. Mezitím budou poutníci symbolicky kamenovat satana a postupně se vrátí do Mekky, někteří pak odjedou do Medíny. V tomto po Mekce druhém nejposvátnějším místě islámu je hrob proroka Mohameda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků