Hlavní obsah
Egyptská armáda hlídkuje v ulicích Káhiry. Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Výjimečný stav v Egyptě končí o dva dny dříve

V Egyptě končí v úterý výjimečný stav platící v zemi od poloviny srpna. Oznámil to mluvčí kabinetu, podle něhož o vypršení výjimečného stavu dva dny před termínem ohlášeným ministerstvem vnitra rozhodl soud. Skončí tak omezující opatření i zákaz nočního vycházení.

Egyptská armáda hlídkuje v ulicích Káhiry. Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters
Výjimečný stav v Egyptě končí o dva dny dříve

Káhirský soud dospěl k závěru, že výjimečný stav končí 12. a nikoliv 14. listopadu, jak dosud uvádělo ministerstvo vnitra. Rozdíl tkví podle AP v tom, že jednoměsíční výjimečný stav sice prozatímní prezident Alí Mansúr vyhlásil 14. srpna, jeho dvouměsíční prodloužení ale vláda oznámila 12. září. Podle soudu to tedy znamená, že končí 12. listopadu.

Výjimečný stav, který byl vyhlášen po srpnových krvavých střetech vládních sil s příznivci svrženého prezidenta Mursího s více než 600 mrtvými, znamenal pro obyvatele a návštěvníky Egypta zvýšená bezpečnostní opatření. Vojáci a policisté například měli právo kohokoli zastavit a zkontrolovat jeho doklady. Mohli rovněž zatýkat a zadržet podezřelé bez soudního příkazu. V některých provinciích platil zákaz nočního vycházení.

Navzdory těmto zpřísněným opatřením Mursího stoupenci neustávali v protestech proti svržení exprezidenta, jež označují za puč. V úterý egyptská policie zasáhla slzným plynem proti studentům demonstrujícím na Mursího podporu ve městě Mansúra v deltě Nilu.

Armáda přinutila Mursího odstoupit 3. července, dosadila přechodnou vládu a spustila tvrdou kampaň proti Muslimskému bratrstvu, z jehož řad exprezident vzešel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků