Hlavní obsah

Výbuch v Damašku zabil 17 lidí

Při výbuchu trhaviny umístěné v autě, které v sobotu explodovalo v hustě obydlené čtvrti poblíž letiště v syrské metropoli Damašku, zemřelo 17 lidí. Dalších nejméně 14 osob bylo zraněno. Syrský ministr vnitra Basám Abdal Madžíd označil útok, nejkrvavější za poslední léta, za teroristický čin.

Výbuch v Damašku zabil 17 lidí

Podle dosavadních zpráv se výbuch odehrál blízko bezpečnostního stanoviště, mezi oběťmi jsou ale údajně výhradně civilisté.

Nálož explodovala v lokalitě nedaleko frekventované silnice na damašské letiště, asi deset kilometrů jižně od centra města v 8:45 ráno místního času (7:45 SELČ). Syrská televize uvedla, že ve vozidle bylo asi 200 kilogramů výbušnin. Bezpečnostní síly místo uzavřely a zahájily vyšetřování.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, syrská vláda už ale oznámila, že výbuch považuje za dílo teroristů. "Nemůžeme nikoho obvinit. Zatím probíhá vyšetřování, které nás dovede k těm, kdo (útok) spáchali," řekl ministr Madžíd.

Místo výbuchu leží poblíž odbočky, která vede ke svatyni Sit Zejnab. Tam je podle tradice pohřbena vnučka proroka Mohameda a mešita patří k oblíbeným poutním místům šíitů i ze sousedního Iráku a Libanonu.

Bombové útoky jsou v Sýrii díky velmi přísným bezpečnostním opatřením poměrně vzácné. Pokud se potvrdí, že za dnešním činem stojí teroristé, půjde o první bombový útok v Sýrii od února. Tehdy při výbuchu v Damašku zahynul velitel vojenského křídla libanonského šíitského Hizballáhu a jeden z nejhledanějších teroristů světa Imád Mugníja.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků